Virály

4. října 2021 15:35

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 6 chyb, kvůli kterým uděláte špatný první dojem. Dejte pozor na řeč těla!

Prvních pár minut většinou rozhoduje o tom, co si o vás budou lidé při seznamování myslet. Čeho se vyvarovat při dělání dobrého prvního dojmu?

Říká se, že trvalý úsudek z prvního dojmu si člověk udělá o jiné osobě už během prvních 120 sekund. Řeč těla je klíčovým faktorem k vytvoření toho nejlepšího dojmu, ačkoli si to mnoho lidí neuvědomuje. Ať už vás tedy čeká pracovní pohovor, setkání s přítelovými rodiči nebo začlenění se do nového kolektivu, dejte si pozor na nejčastější chyby v řeči těla.

1. Zírání na hodinky

Kvůli neustálému kontrolování hodinek nebo telefonu můžete v ostatních budit dojem, že se nudíte nebo že se nemůžete dočkat, až půjdete pryč. Jestliže opravdu někam spěcháte a potřebujete včas odejít, dejte to vědět ostatním dopředu. Lidé bývají chápavější, když vědí, o co jde.

2. Podání ruky à la leklá ryba

Podle stylu stisku ruky se dá odhadnout postoj člověka k druhému. Nejhorší dojem ze všech zanechávají lidé, jejichž stisk je příliš slabý. Podání „leklé ryby“ druhému naznačíte, že vám schází sebevědomí a důvěryhodnost.

3. Blokáda mezi vámi

Představte si situaci, že přijdete za člověkem s něčím důležitým a on má neustále v ruce buď telefon, nebo knihu a ustavičně do nichj po očku pokukuje. Nebylo by vám to příjemné, že? Proto raději i vy nechte všechno na stole, aby druhý neměl pocit, že vás od něčeho vyrušuje.

4. Jste moc blízko

Osobní prostor člověka se rozprostírá od 45–120 cm, což je vzdálenost, kterou by cizí lidé neměli nikdy bez dovolení překročit. Pokud se tedy s dotyčnou osobou neznáte, respektujte hranice osobního prostoru a raději si držte odstup.

5. Divoká gesta

Jakmile je člověk nervózní, nevědomky se může rozvášnit a začít při mluvení přehnaně gestikulovat. Větší gesta používejte pouze pro zdůraznění. Zde platí pravidlo – všeho moc škodí.

6. Sedíte na půl zadku

Způsob, jakým sedíte během pracovní nebo osobní schůzky, může všem zúčastněným posílat různé signály. Sezení na okraji židle například ukazuje, že se cítíte nepohodlně a nejste si jisti sami sebou či svými názory. Sedněte si vždy pohodlně, ale vzpřímeně. Tak všem ukážete, že si věříte.


Přečtěte si také