Virály

11. února 2021 11:11

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 6 důvodů, proč je dobré mít strach. Vážně se ho nebojte!

Strach je základní lidskou emocí a nedílnou součástí osobnosti. Neexistuje člověk, který by z něčeho nepociťovat obavy, starost, úzkost. Může nám být strach v něčem prospěšný? Podle odborníků ano!

Zbavit se strachu není nejen jednoduché, ale prakticky nemožné, neboť je přirozenou součástí života a lidského fungování. Ačkoli psychologové k léčbě využívají moderní technologie, jako je virtuální realita, ve které můžete přímo čelit obavám a pomalu je překonávat, úplný strach nikdy nezmizí. A to je dobře! Jaké výhody vyvolává pocit strachu?

1. Strach vám pomůže zhubnout – Při sledování strašidelného filmu spálíte více kalorií. Může za to zrychlení tepu a následný příval adrenalinu, což znamená, že tělo začne pálit zásoby tuku kvůli energii a uvolňovat cukr v krvi, čímž také zrychlí váš metabolismus. Podle vědců se tak sledování hollywoodského filmu Osvícení rovná půlhodinové procházce.

2. Strach posiluje imunitní systém – Britští vědci zjistili, že pocit strachu způsobuje aktivaci bílých krvinek, které pomáhají bojovat s viry a bakteriemi. Čím více máte bílých krvinek, tím je i silnější vás imunitní systém.

3. Strach vás může motivovat – Nejenže se při pocitu strachu uvolňuje do těla adrenalin, ale také serotonin neboli hormon štěstí. Jednoduše pomáhá vašemu mozku pracovat efektivněji. Například pokud jste běžec a každý den běháte stejnou trasu, váš mozek si na ni rychle zvykne. Jestliže ale zvolíte jinou cestu, která pro vás bude těžší, budete se na ni muset více soustředit a vaše mysl začne pracovat na maximum. Náš mozek zkrátka miluje výzvy.

4. Strach vás sblíží s ostatními – Jakmile pocítíte strach, instinkt vás vede ke spárování se s dalšími lidmi, aby vám pomohli překonali nebezpečí. Dokonalým příkladem toho je, když se lidé při sledování strašidelného filmu tisknou k sobě na gauči.

5. Strach vás rychle dostane z problémů – Když jdete v noci špatně osvětlenou ulicí a slyšíte za sebou kroky, nepřemýšlíte moc dlouho nad tím, co budete dělat; prostě zrychlíte, abyste byli co nejdříve na bezpečném místě. Strach nutí mozek reagovat okamžitě a co nejdříve nabídnout nejlepší řešení.

6. Díky strachu jste lepším člověkem – Existuje psychologický stav známý jako Cronosův syndrom, kdy se lidé obávají, že budou nahrazeni někým lepším; ať už se jedná o práci, vztah nebo rodinu. Psychologové tvrdí, že v mírných dávkách lidem tento strach pomáhá v životě prosperovat a bez něj by se přestali snažit. Jakmile si je totiž člověk jistý, začne polevovat a přestane usilovat o to být lepším.


Přečtěte si také