Virály

23. února 2021 18:44

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 důvodů, proč vaše děti křičí, a co s tím dělat! Co na ně platí nejvíc?

Asi každý rodič už se setkal s tím, že dítě neskutečně křičí a není možné jej zastavit. Nezajímá ho přitom, jestli je v obchodě, parku nebo letadle. Máme pro vás několik možností, proč to dítě dělá.

1. Dítě chce pozornost. Možná má záchvaty vztek právě z tohoto důvodu. Když chce dítě vaši pozornost, tak udělá všechno pro to, aby ji nějak získalo, a zjistí, že křik je velmi efektivní způsob, jak toho dosáhnout. Nejlepší je v takovém případě křik ignorovat. Pak je menší šance, že to udělá znovu.

2. Dítě testuje, jak moc umí řvát. Křičení vrcholí mezi 18 měsíci a 2 roky. Děti zkoušejí, jak hlasité mohou být, protože se učí něco nového. Pro ně je to nově nalezená síla, která má schopnost zastavit všechny kolem a přimět je, aby se jim věnovali. Můžete s ním zkusit soutěžit v tom, kdo zařve víc.

3. Vaše dítě s vámi komunikuje. Když se dítě učí komunikovat, ale vy mu nerozumíte, uchýlí se ke křiku. To je jediný způsob, jak přimět rodiče, aby pochopili, že něco není v pořádku, nebo mohou alespoň hádat, dokud neuhodnou správně. Zkuste jej povzbudit, aby se snažilo alespoň rukama říct, co potřebuje.

4. Dítě vyjadřuje emoce. Dalším důvodem pro křik může být jednoduše hlad, únava nebo zlost na něco. Například když vaše dítě nemůže dostat něco, co chce, začíná zuřit. Děti nevědí, jak se vypořádat s frustrací nebo projevit trpělivost a porozumění. To jsou dovednosti, které se rozvinou později v životě. Je na místě zůstat klidný a nechat jej vyjádřit se.

5. Dítě se cítí špatně nebo úzkostně. Dalším důvodem, proč by se dítě mohlo chovat tímto způsobem, může být to, že je v určitých situacích úzkostné, nebo když se ocitne v novém, neznámém prostředí. Není doma, kde si může hrát a být obklopený svými hračkami, což jej dráždí. Proto často slyšíme děti plakat v přeplněných místech jako jsou restaurace, letadla a podobně. Nejlepší je v takovém případě odvést pozornost.

6. Dítě je plné energie. Často, když děti křičí, je to výsledkem toho, že si hrají nějakou hru, ať už o samotě nebo s jinými dětmi, a vyjadřují křikem množství energie, kterou mají. Tento typ křiku je zdravý a zcela normální, učí se, jak vyjádřit všechny šťastné i nešťastné emoce, které mají během hry se svými přáteli, a jejich křik může znamenat různé věci v závislosti na tónu a intenzitě křiku. Odměňujte je, když se chovají dobře – tím jim ukážete, jak jednat správně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také