Virály

28. června 2018 17:29

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 6 typů tělesných zápachů, které můžou znamenat vážný zdravotní problém. Tyhle smrady rozhodně nepodceňujte!

Pokud se vás týká nějaký z uvedených problémů, určitě neváhejte s návštavou lékaře.

Nepříjemné tělesné pachy jsou často dost trapné, to ale nic nemění na tom, že se s nimi občas setká úplně každý. Naprostá většina lidí v dnešní době už používá deodoranty nebo antiperspiranty, aby zmírnili svůj tělesný zápach a cítili se lépe. Pokud však z ničeho nic začnete nepříjemně zavánět z určitých částí svého těla, může to taky poukazovat na nějaký vážnější zdravotní problém. Abyste věděli, co může nepříjemná tělesná vůně znamenat a co s případným problémem dělat, máme pro vás 6 příznaků, na které byste si měli dávat opravdu pozor.

1. Kůže na hlavě a vlasy

Každému se občas stane, že mu nepříjemně zapáchají vlasy. Někteří však mají typ vlasů, jejichž pach lze nejlépe popsat jako shnilé ryby nebo špinavé pleny. Odborníci tento stav nazývají syndrom páchnoucích vlasů. Nevědí přesně, co jej způsobuje, ale podle teorií může mít širokou škálu viníků od bakterie přes různé typy plísně, extra mastné vlasy až po hormonální nerovnováhu. Nejlepším řešením, jak omezit tento problém, je užívání antibakteriálních tekutých mycích prostředků obsahujících síru k umývání vlasů a vlasové pokožky. Síra totiž sníží množství mazu a eliminuje potravu, kterou se živí špatné bakterie, a antibakteriální složka pak zastavuje jejich růst.

2. Pot

Potí se úplně všichni, pokud však ráno nezapomenete použít deodorant, je velice nepravděpodobné, že si toho vůbec někdo všimne. Ekrinní potní žlázy vylučují pot, který je většinou bez zápachu. Existují však taky žlázy apokrinní, které se vyskytují nejčastěji v podpaží, intimních partiích či kolem bradavek. Tyto žlázy vylučují tekutinu v reakci na různé faktory, včetně úzkosti a emočního stresu. Když pak bakterie tento typ potu začnou rozkládat, způsobuje to onen nepříjemný zápach. Chcete-li mu zabránit, vyhýbejte se stresu, sprchujte se každý den, používejte antibakteriální mýdlo a omezte konzumaci potravin, které pach porporují.

3. Dech

Příčin špatného dechu je nekonečné množství, od špatné zubní hygieny až po jídlo, které jste si dali k večeři. Budete-li ale poctivě dodržovat ústní hygienu, a přesto váš dech bude zapáchat, mějte se na pozoru. Může jít o nějaký zdravotní problém. Mezi ně patří například spánková apnoe, tedy stav, který je spojen s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a dalšími srdečními chorobami. Včasná léčba vás tak může ušetřit dlouhých léčebných postupů. Další příčinou mohou být čepy tvořící se na mandlích, které jsou pokryté bakteriemi – ty mohou být příčinou nepříjemného zápachu. V nejhorším případě se může jednat také o nějaký druh rakoviny či poruchy metabolismu, kdy tělo produkuje speciální chemické látky, které mají na svědomí výrazný zápach z úst.

4. Moč

Moč nevoní dobře téměř nikdy. Existuje však pach přirozený a nezdravý. Normálně by moč měla mít velmi jemný odér podobný amoniaku, nebo může být dokonce zcela bez zápachu. Pokud však nesnesitelně smrdí a močení je doprovázeno bolestí a pálením, můžete mít infekci močových cest a urchleně byste se měli dostavit k lékaři. Existuje ještě zápach nasládlý, který má většinou moč diabetiků. Příčinou zápachu může být samozřejmě i složení vašeho jídelníčku. Pokud jste například jedli chřest, zápach vaší moči bude pravděpodobně velmi silný kvůli rozkladu kyseliny asparagusové v organismu. Výrazné pachy moči může způsobit také konzumace šafránu, tuňáka, cibule či některých druhů koření. Další příčinou páchnoucí moči může být také dehydratace, takže nezapomeňte pít dostatek tekutin.

5. Chodidla

Na chodidlech se nachází více potních žláz než kdekoliv jinde na těle. Na rozdíl od těch žláz, které vylučují pot pouze v reakci na teplo, cvičení či napětí, ty na nohou jsou aktivní pořád. A více vylučovaného potu znamená více potravy pro škodlivé bakterie, které tak rychleji rostou. Zápach se zhoršuje, pokud nosíte každý den stejnou obuv, procházíte stresovým obdobím nebo hormonálními změnami – to platí pro ženy. Zapáchající nohy mohou být také známkou tzv. atletické nohy, což je stav způsobený plísní vyskytující se na horní vrstvě kůže chodidel a prstů. Řešení tohoto problému je naštěstí velmi jednoduché. Stačí udržovat čistá chodidla, ponožky i boty a mazat postižené oblasti antifungicidním krémem.

6. Intimní partie

Existuje spousta věcí, které mohou ovlivnit, jak tam dole voníte. Může to být fáze cyklu, infekce či špatná hygiena. Přestože většina zápachů je zcela normální, jsou i takové, které by vás měly znepokojovat, zvláště pak tehdy, jsou-li doprovázeny výtokem. Mohly by totiž signalizovat kvasinkovou infekci nebo pohlavně přenosnou infekci včetně chlamydií. V takovém případě si určitě co nejdříve naplánujte návštěvu gynekologa.

Sdílejte článek

Přečtěte si také