Virály

21. června 2018 15:23

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Slintáte často ze spaní? Tohle jsou děsivé důvody, proč byste měli vyhledat doktora!

Myslíte si, že slintání na polštář je jen nehoda? V některých případech to tak rozhodně není!

Asi už se to stalo každému z nás. Usnuli jste v blbé poloze či pouze na boku a poté se probudíte celí poslintaní či s téměř loužičkou slin na polštáři. Někdy je to pouhá nehoda či znak opravdu tvrdého a zdravého spánku. V jiných případech ovšem nadměrná tvorba slin nevěstí nic dobrého a může být příznakem blížící se choroby. A v některých případech byste rozhodně měli vyhledat lékaře. Na jaké nemoci může slintání ze spaní upozornit?

Rýma – Klasika. Ucpaný nos nás logicky nutí dýchat ústy a následně spát s otevřenou pusou. A právě to má za následek nadměrně slintání.

Onemocnění nervového systému – Tato možnost je bohužel mnohem závažnější. Příznaky nadměrného slintání se totiž mohou objevit např. u Parkinsonovy choroby či zánětu trojklanného nervu.

Tasemnice – Sliny vás mohou upozornit také na přítomnost tasemnice ve vašich střevech. Paraziti ve vašem těle totiž ovlivňují hladinu Ph a kvůli zvýšené kyselosti dochází k nadměrné tvorbě slin.

Nemoci trávicího traktu – Slintání ze spaní může často upozornit na záněty, překyselení žaludku či nadýmání. V tomto případě tělo tvoří hodně slin kvůli své ochraně.

Infekce ústní dutiny – Nemoc se pak může často skrývat právě tam, kde sliny vznikají, tedy v ústech. Mohou nás tak varovat před zánětem sliznice, dásní či jen obyčejným zubním kazem.


Přečtěte si také