Virály

10. května 2021 20:40

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 6 věcí, ve kterých se muž změní, když se stane otcem! Dámy, můžete to potvrdit?

Nejen matky prožívají těhotenství a následné přijetí role matky. Také muži, kteří přijmou roli otcovskou, se mění k nepoznání. Tyhle věci budete moci vypozorovat.

Těhotenství a porod přinášejí v těle matky mnoho fyzických a psychických změn, ale ukázalo se, že se to týká také mužů. Hormonální a emocionální horská dráha, silná náklonnost k novému dítěti, ale také úzkosti, deprese a dokonce i příznaky těhotenství – i když to zní neuvěřitelně, tak si tím vším prochází mnoho mužů, když se jejich děti narodí.

1. Může jim klesnout hranice testosteronu.

Vysoká hladina testosteronu je zodpovědná za vlastnosti jako je agresivita, nebo soutěživost. Když se však muž stane otcem, hladina jeho testosteronu může klesnout, takže se jeho veškerá pozornost upne hlavně směrem do rodiny, nikoli mimo ni. Vypadá to, že se mužská těla postupem času naučila, jak snížit hladinu testosteronu, aby posunula priority mužů a proměnila je v oddané otce.

2. Úroveň oxytocinu a dopaminu stoupá.

Oxytocin a dopamin jsou dvě chemikálie, které jsou zodpovědné za vazbu mezi rodičem a dítětem. Zatímco hladiny testosteronu klesají, pozitivní účinky oxytocinu a dopaminu stoupají, díky čemuž si novopečený tatínek více užívá hraní a mazlení se svými dětmi.

3. Hormonální maxima a minima mohou vést k mužské postnatální depresi.

Mnohé ženy vědí, co je poporodní deprese, ale málokdo pravděpodobně slyšel něco o postnatální depresi u mužů. Hormonální změny spolu se zátěží velké zodpovědnosti u mužů způsobují, že mají sklon k problémům s duševním zdravím. Proto je tak důležité vědět, že k hormonálním změnám a změnám chování dochází i v tělech otců.

4. Mohou se objevit některé změny mozku.

Vědci studovali mozkovou aktivitu u skupiny otců a ukázalo se, že během prvních čtyř měsíců po porodu jejich mozek vykazoval znatelné změny v šedé kůře mozkové. Tyto změny pomáhají otcům rozvíjet jejich rodičovské dovednosti a budovat silné pouto s dětmi. Tyto rané interakce mezi otcem a dítětem vytváří silný základ pro jejich budoucí vztah a hrají velkou roli v kognitivním a sociálním rozvoji dětí. Mozek může vykazovat větší aktivitu v oblastech odpovědných za plánování, řešení problémů a detekci rizik, jinými slovy, jedná se o oblasti, které pomáhají otci zajistit, aby jeho dítě bylo v bezpečí a zdravé.

5. U mužů se mohou objevit příznaky těhotenství.

Nejen po narození dítěte dochází k novým změnám v tělech otců. Během těhotenství svojí partnerky mohou mít muži příznaky spojované s těhotenstvím ženy, jako je nevolnost, změny chuti k jídlu, nadýmání a bolesti zad. Nejde sice o oficiálně uznaný zdravotní stav, ale podobné příznaky mohou být společné pro budoucí otce.

6. Muži mohou zažívat vysokou hladinu emočního stresu.

Rodičovské povinnosti mohou u nových otců vést k vysoké míře stresu a úzkosti, ale nejnebezpečnější je to, že muži mohou mít pocit, že nemohou vyhledat pomoc. Muži si často myslí, že jejich volání o podporu a pomoc může odvrátit pozornost od potřeb matek, které jsou, jak věří, důležitější. Muži, kteří se právě stali otci, tak mohou zažívat obrovský fyzický a emoční stres, mají však navzdory tomu tendenci přesouvat pozornost na své ženské protějšky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také