Virály

31. července 2020 14:12

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 nejbizarnějších vědecký studií. Co jsou všechno vědci schopni analyzovat?

Co se stane, když se spojí neskutečně zvědavý vědec, jeho teorie a banda dobrovolníku? Ty nejbizarnější studie na světě. Podívejte se na několik z nich!

Vědci si někdy pro své odborné práce vybírají dost podivné a nečekané náměty. Napadlo vás někdy, jestli country hudba zabíjí nebo jestli mají taxikáři větší mozky? Vědci to zjistili!

1. Country hudba zabíjí

Američtí sociologové Steven Stack a Jim Gundlach se rozhodli prokázat existenci vztahu mezi country hudbou a počtem sebevražd ve větších městech. Podle nich se v country písních zpívá zejména o manželských hádkách, alkoholu nebo změnou v zaměstnání, tedy o problémech, které trápí většinu lidí se sebevražednými sklony. Analýzy sebevražedného chování ve 49 velkoměstech prokázaly, že čím více country hudby místní rádia vysílala, tím byl i vyšší počet sebevražd.

2. Slepicím se líbí hezouni

Autoři studie zkoumali, jak slepice vnímají různé lidské tváře. Naučili je reagovat na průměrně hezké ženy i muže a poté sledovali, jak se reakce slepic změní při nižším nebo vyšším stupni atraktivity obličeje. Ukázalo se, že slepice dávají více přednost lidem, kteří jsou velmi přitažliví i pro člověka. Závěr studie ukázal, že výběr partnera dle zevnějšku je řízen zákonitostmi nervového systému platící jak pro lidi, tak pro zvířata.

3. Taxikáři mají větší mozek

Magnetická rezonance mozku taxikářů ukázala, že lidé, disponující velkými navigačními zkušenostmi, mají části mozku velmi vyvinuté. Větší byl u nich zejména hipokampus umístěný ve střední části spánkového laloku. Studie dokázala, že mozek zdravého dospělého člověka má schopnost se vyvíjet v závislosti na nárocích, jež jsou na ně kladeny.

4. Nejlepší vtip na světě

Vědci z Britské asociace pro pokrokové vědy zanalyzovali 40 000 vtipů ze 70 různých zemí, aby dospěli k tomu nejlepšímu vtipu na světě. Po roce práce byl nakonec zveřejněn: Dva muži jsou na lovu v lese, když najednou jeden z nich zkolabuje. Má strnulý pohled a zdá se, že nedýchá. Druhý lovec hned vytáhne mobil a vytočí číslo rychlé lékařské pomoci. „Můj kamarád je mrtvý, co mám dělat?“ říká rozrušeně operátorce. Ta odpoví konejšivým tónem: „Uklidněte se, pomůžu vám. Nejprve se ujistěte, že je skutečně mrtvý.“ Na druhém konci telefonu je ticho, pak se ozve výstřel. Lovec řekne do sluchátka: „Hotovo, co mám udělat teď?“

5. Manželé jsou si fyzicky podobní

Této studie se zúčastnilo celkem 110 dobrovolníků, kteří měli za úkol dát do páru fotografie novomanželů a snímky pořízené 25 let po svatbě. Přiřadit správné páry se účastníkům dařilo lépe u manželů, kteří spolu žijí dlouhou dobu. Dle psychologa Roberta Zajonce, jenž výzkum prováděl, za to může stejný životní styl a prostředí, které manželé sdílejí. Lidé tvořící pár se totiž postupem času začnou podobat čím dál tím víc. Zajímavé bylo, že čím šťastněji se manželé ve svém vztahu cítili, tím více si byli podobní.

6. Smích při lechtání je vrozený

Psycholog Clarence Leuba zkoumal na svých vlastních dětech, zda je smích při lechtání vrození či se učí od ostatních lidí. Když se jeho děti narodily, lechtal je s maskou na obličeji, aby nemohly sledovat jeho mimiku. Po dobu sedmi měsíců nedovolil nikomu jinému, aby děti lechtal. Později se ale ukázalo, že smích při lechtání je vrozený, protože se děti smály samy od sebe, zejména když je začal lechtat bez varování.

7. Délka chodila má vliv na velikost penisu

U 104 dobrovolníků měřil britský tým vědců délku chodidla a následně ji porovnával s délkou jejich pohlavního orgánu v klidovém stavu. Výsledky analýzy vyvrátily dlouho tradovanou pověru, že délka chodidla má vztah k velikosti mužského přirození. Tento fakt byl prokázán i další studií, které se zúčastnilo 1500 mužů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také