Virály

13. května 2021 11:58

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 pitomých rad, které dostává každý rodič. Taky jste se s nimi setkali?

Tyhle nevyžádané rady slyšel snad každý rodič.

Vsadíme se, že každý rodič alespoň jednou v životě dostal nevyžádanou radu o tom, jak by měl vychovávat své děti. Rodina, kamarádi, a dokonce i cizí lidé, se velmi rádi dělí o své „vzácné“ a „drahocenné“ zkušenosti a názory na to, jak byste se měli nebo neměli chovat k dítěti. Tohle je seznam sedmi nejotravnějších rad, které rodiče slyší nejčastěji.

1. „Když dítě spí, jdi si taky lehnout“

S rodičovstvím přichází nekonečná vyčerpanost a spánkový deficit. Jedna z „rad“, kterou během prvních pár měsíců dostanete, je, abyste šli spát, jakmile usne i vaše miminko. Pro mnoho rodičů je však často lepší obětovat odpočinek, aby mohl uvařit jídlo nebo uklidit; kdy jindy to udělat, než když dítě spí?

2. „Musíš jíst za dva“

Tuhle radu slyšela snad každá budoucí nebo kojící matka. Zejména rodiče a starší příbuzenstvo by nastávající maminku nejraději vykrmili k nepoznání. Nezapomeňte však, že ve všem, co děláte by měla být rovnováha; sami vždy nejlépe poznáte, co vaše tělo potřebuje.

3. „Během mateřské dovolené musíš mít spoustu času“

Mnoho lidí, kteří nikdy nebyli na mateřské dovolené, si naivně myslí, že má rodič plno volného času; vždyť miminko pořád jen spí. Skutečnost je však taková, že si rodiče sotva najdou čas na vypití teplé kávy, natož aby se učili novou dovednost.

4. „Měli byste mít co nejdřív druhé dítě“

Jen co porodíte první dítě, hned se vás okolí začne ptát na druhého potomka a radit vám, jestli by byl chlapec nebo dívka lepší. Jako kdyby to šlo vše naplánovat.

5. „Nechej dítě vyplakat“

Každý rodič si myslí, že jen jeho styl výchovy je ten správný a snaží se předat svá „moudra“ ostatním. Jednou z nevyžádaných rad je i nechat „vyplakat“ dítě, aby se nestalo na matce nebo otci závislé. Jen málo rodičů však zvolí tuto kontroverzní formu.

6. „Dítě by mělo jíst vše, co dostane“

Nejen malé děti, ale i dospělí mají odlišné chutě, a je to naprosto normální. Proto není nic špatného na tom, když dítě odmítne jíst brokolicové pyré a raději si dá bramborovou kaši. Chuťové pohárky se časem neustále mění a tříbí.

7. „V tomhle věku už moje dítě chodilo…“

Porovnávat dítě s kýmkoli jiným není nikdy dobrý nápad. Každé dítě se přece vyvíjí vlastním tempem. Brzké chození na nočník ještě nikdy z nikoho génia neudělalo, a proto není třeba stresovat matky a otce s hloupými poznámkami.

Setkali jste se s podobnými nechtěnými radami od někoho z vašeho okolí?


Přečtěte si také