Sex a vztahy

23. dubna 2021 09:47

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Jak rodiče ovlivnili váš milostný život? Vědci v tom mají jasno!

Je všeobecně známo, že rodiče mají silný vliv na formování naší osobnosti. Jsou první, ke kterým vzhlížíme, a pokud jde o vztahy a lásku, jsou naším primárním modelem. Možná si to ani neuvědomujeme, ale vztah s rodiči a styl jejich výchovy má zásadní dopad na naše budoucí vztahy.

Už v raném dětství nás rodiče seznamují s pojmem láska a ukazují nám, že i mezi partnery existují občasné sváry, které je potřeba řešit. (Ne)vědomky nastavují vzorec partnerství, podle kterého se o pár let později chováme ve vlastním milostném vztahu. Prvních pár let je jediným příkladem toho, jak spolu lidé komunikují a jak se k sobě chovají.

V případě, že měli vaši rodiče vztah plný lásky, něhy a tolerance, předali vám ten nejlepší základ do vztahu. Pokud ale ve vaší rodině vázla komunikace a rodiče se jen stěží políbili či objali, je velká pravděpodobnost, že budete mít problém vyjadřovat své pocity a budete uzavření. „Děti napodobují to, co vidí u svých rodičů. A v oblasti lásky to platí dvojnásob,“ dodává psycholožka Rebecca Bergenová.

Velkou roli hraje i chování rodičů ke svým dětem. Nepozorné a nedbalé chování k dítěti může mít silný dopad na jeho sociální život. Ignorované děti často v dospělosti vyžadují pozornost od svých partnerů, neboť je o to rodiče v dětství připravili. Mohou mít také problémy s důvěrou a kvůli strachu z opuštění raději zůstanou v toxickém vztahu, než aby byli sami.

Je tedy nezpochybnitelné, že rodiče mají neuvěřitelný vliv nejen na naše dětství, ale i na náš milostný a partnerský život. Souhlasíte s tím?


Přečtěte si také