návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

ODHALENO: 7 překvapivých faktů o lásce, které zjistili vědci teprve nedávno. Co všechno vám pomůže zachránit vztah?

Mysleli jste si, že bezpečně víte o lásce a vztazích všechno? V tom případě čtěte dále...
Vydáno: 23.01.2019
Nová fakta o lásce a vztazích
Autor: iStock Nová fakta o lásce a vztazích
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otázky související s láskou zajímají snad úplně každého. A výjimkou nejsou ani vědci, kteří se jimi za poslední léta zabývali poměrně intenzivně. A někdy přišli s opravdu překvapivými závěry. Uvedli totiž na pravou míru, jak je to s nejznámějšími mýty a odhalili zároveň spoustu nových informací. Možná si řeknete, no jo, zase ti vědci – někdy jsou však jejich tipy užitečné a mohou nám pomoci najít skutečnou lásku nebo uchránit naše vztahy před rozchodem. Vybrali jsme proto pro vás sedm nejzajímavějších faktů, které za poslední dobu zjistily různé studie.

 

1. Všechno záleží na prvním polibku

Studie provedená na univerzitě v Oxfordu odhalila, že první polibek může být jedním z aspektů důležitých při hodnocení daného partnera. Právě polibky jsou zpravidla považovány za opravdu důležité pro dlouhodobé vztahy (zvláště u žen). Výsledky studie zároveň ukázaly, že předpoklad, že primární funkcí líbání je zvýšení vzrušení, je ve skutečnosti chybný.

 

2. Po 25letém vztahu mají partneři podobné rysy v obličeji

Vědci z univerzity v Michiganu zkoumali sjednocování fyzických rysů u manželů. Výsledky ukázaly, že po 25 letech vzájemného soužití jsou si parteři skutečně podobnější. A co víc – je to spojeno se šťastným manželstvím. Jedním z vysvětlení by mohl být fakt, že emocionální procesy produkují cévní změny, které jsou regulovány právě rysy v obličeji.

 

3. Věk prvních sexuálních zkušeností určuje podobu budoucích vztahů

Vědci z Texaské univerzity v Austinu dospěli k závěru, že ti, kteří získali první sexuální zkušenosti v 19 letech a později, mají větší šanci, že budou mít v budoucnu šťastné a romantické vztahy. Předpokládá se, že budou mít méně partnerů – budou tak spolehlivější a jejich vztahy díky tomu vydrží déle. Experiment navíc ukázal, že umí lépe řešit konflikty a svým partnerům dávají více najevo lásku a náklonnost.

 

4. Romantické filmy pomáhají zachránit manželství

Nová tříletá studie zjistila, že pokud se manželé dívají na romantické filmy a poté o nich diskutují, snižují tak riziko, že se rozvedou. Díky sledování těchto snímků oba partneři dokážou lépe pochopit, co dělají správně a co špatně v interakci s tím druhým. Mají tak mezi sebou méně konfliktů a nedorozumění.

 

5. Fotka milované osoby snižuje bolest

Jedna z nových studií odhalila, že pohled na fotku svého milovaného protějšku pomáhá snížit bolest – stejně jako jeho pohlazení nebo držení za ruku. Výzkumu se zúčastnily ženy, které byly v dobře fungujícím vztahu alespoň šest měsíců. Během experimentu informovaly o míře své bolesti při pohledu na fotky svých partnerů, cizích lidí a šéfů. A ukázalo se, že ty první opravdu pomohly ženám bolest vydržet. Často máme dojem, že podpora by měla být vyjádřena činy nebo slovy, tady však vidíte, že občas stačí i pouhá fotografie.

 

6. Lidé v moderních manželstvích vyžadují seberealizaci

Eli J. Finkel společně se svými kolegy z Northwesternské univerzity zkoumala hlavní důvody, které vedou k rozvodu. Výsledky ukázaly, že v moderních vztazích partneři očekávají spíše duševní uspokojení, zatímco v minulosti toužili uspokojit svou potřebu bezpečnosti. Lidé si obecně myslí, že jim manželství pomůže uspokojit potřeby sebeuvědomění a seberealizace. K jejich naplnění však lidé musejí investovat čas a síly. Pokud toho jeden z partnerů není z jakýchkoliv důvodů schopný, pak je jeho protějšek spíše frustrován, a aby předešel zklamání, nezbývá mu než přehodnotit svá očekávání.

 

7. U mužů s vyšším IQ je větší pravděpodobnost, že nebudou podvádět

Vědci z univerzity v Saint Louis zjistili, že muži s vyšším IQ skutečně méně inklinují k tomu, aby podváděli své partnerky. Autoři studie analyzovali výsledky hlasování tisíců dospělých a teenagerů a došli k závěru, že inteligentnější muži oceňují monogamii a věrnost.

Sex

ODHALENO: Ve kterém věku zažívají ženy nejlepší sex? Tohle číslo vás překvapí

Je sex s ex dobrý nápad? 1

ODHALENO: Když žena zodpoví těchto 10 otázek, zlepší to její orgasmus. V čem může být váš problém?

Článek je zařazen v: fakta , studie , vědci , láska , vztahy