Virály

27. září 2020 12:14

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 účinků žvýkačky, o kterých jste neměli ani tušení. Jak ovlivňuje naše tělo?

Žvýkačky kupují lidé velmi často a někteří si na nich mohou dokonce utvořit závislost. Je oblíbená zejména u kuřáků, kterým pomáhá odstranit nepříjemný zápach z úst. Existuje ale několik účinků, které jste možná o žvýkačce vůbec nevěděli.

Dávno předtím než se žvýkačky tak, jak je známe, začaly prodávat, lidem nebránilo žvýkat například pryskyřici, parafínový vosk nebo různá semínka a koření. Nemůžeme tedy popřít to, že lidé mají sklony zaměstnávat žvýkací svalstvo už od pradávna. Jak je to ale se žvýkačkami a jejich užitečností?

1. Ovlivňuje naše zuby.

Žvýkačky bez cukru jsou velmi účinnou pomůckou proti boji s bakteriemi. Chrání zuby před kazy, záněty dásní a rovněž posilují sklovinu a dodávají nám vápník. Na druhou stranu žvýkačky s obsahem cukru mají negativní dopad na naše zdraví i zuby. Dávají bakteriím příznivé prostředí v našich ústech a zvyšují šanci na zubní kazy.

2. Zlepšuje paměť.

Žvýkání žvýkačky zvyšuje srdeční frekvenci, zlepšuje krevní oběh a dodávku kyslíku do mozku. Pokud tedy zaměstnáváme žvýkací svaly, má to pozitivní účinky na zpracování myšlenek, rozhodování a paměť. Může nám to pomoci i k tomu, abychom zůstali vzhůru, proto je dobré mít po ruce žvýkačku na dlouhých cestách autem.

3. Pomáhá při hubnutí.

Žvýkačka může potlačovat naši chuť k jídlu. Místo snídaně proto někteří lidé sáhnou raději po žvýkačce, a mají tak pocit, že jsou nasyceni. Zvyšuje také výdej energie a rozproudí tím náš metabolismus.

4. Způsobuje problém s čelistí.

Neustálé žvýkání může způsoby problémy s čelistními klouby a svaly kolem nich. Riziko je obzvlášť vysoké při žvýkání během stresu. Ve chvílích stresu mají lidé větší tendenci zatínat zuby, z čehož může vzniknout již zmíněná bolest čelisti. Pozor na to!

5. Snižuje pálení žáhy.

Pokud trpíte častým pálením žáhy, může vám pomoci obyčejná žvýkačka. Pomáhá totiž snížit hladinu kyseliny v jícnu a zředit tok slin, přičemž neutralizuje kyseliny po těžkém jídle. To může snížit kyselý reflux, a zamezit tak pálení žáhy.

6. Má dopad na mozek.

Žvýkačky mají antistresové účinky a tím nám pomáhají zlepšit náladu. Žvýkání taktéž snižuje hladinu stresového hormonu a rozptyluje úzkost a únavu. Na druhou stranu nám ale žvýkačka může zvýšit frekvenci migrén a v nejhorším případě vést až k chronickým bolestem hlavy.

7. Zabraňuje zánětu uší.

Záněty uší se projevují při zvýšeném počtu bakterií v trubici spojující nos a uši. Žvýkačky, které obsahují přírodní sladidlo jako xylitol, však pomáhají předcházet usazováním bakterií, a mohou tak být skvělou prevencí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také