Virály

13. července 2021 15:33

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 7 známých gest, které jsou ve skutečnosti symbolem nenávisti! Co už byste neměli veřejně dělat?

Tato známá gesta byla zařazena na seznam symbolů nenávisti. Znáte je?

Netřeba chodit dlouze kolem horké kaše, o existenci symbolů nenávisti nejspíš víte. Taková svastika, číslo 88 nebo vlajka Konfederace – tyhle nejspíš zná každý a jejich smysl netřeba vysvětlovat. Tedy pokud nejste bývalý americký prezident Donald Trump, který kdysi právě zmíněnou vlajku označil za symbol pýchy. No, odborníci, historikové i většina normálních lidí si pod takovou vlajkou představí něco docela jiného, ale to už je jedno.

Každopádně na oficiálním seznamu symbolů nenávisti organizace Anti-Defamation League, neboli Ligy proti hanobení, jež vznikla na boj proti rasismu, antisemitismu či projevům nenávisti obecně, byste ovšem našli i pár gest, o kterých si nejspíš běžní lidé řeknou, že jsou zcela nevinná. A měli by pravdu, ve většině případů je většina lidí používá správně. Jenže pak jsou tu skupiny lidí, kteří právě tyto nevinné věci zneužívají k šíření nenávisti, a dávají jim zcela jiný kontext. O jaké věci například jde?

1. „OK“ gesto

Řeknete si normální souhlasné gesto, jenže od roku 2017 používané mnohdy různými extremisty k vysmívání se liberálně smýšlejícím lidem a taky jako symbol znamenají „bílá síla“.

via GIPHY

2. Dva a tři

Dva prsty na jedné ruce a tři na druhé, symbol čísla 23 pro změnu odkazuje na abecední pořadí písmene W (v americké abecedě) znamenající opět slovíčko White.

3. Ruce do kříže

Přestože gesto připomíná postoj komiksového hrdiny Black Panthera, počet zvedlých prstů čtyři na jedné ruce a tři na druhé znamená číslovku 43, která se používá jako zkratka pro název skinheadského gangu Supreme White Alliance.

4. Tetování jedničky a dvojky

Číslo 12 se používá jako symbol k identifikaci členů Árisjkého bratrstva, nechvalně proslulé extremistické skupiny z USA.

5. Runa života

Runa života (také zvaná jako Elhaz či Algis) byla kdysi používána nacisty k idealizování árijského/norského dědictví, z něhož údajně vycházeli. Dnes je zneužívána moderními suprematisty. Zároveň však může být chápána i v původním nerasistickém významu, záleží tady (jako vždy) na kontextu.

6. Oprátka

Zatímco oprátka na plakátu k westernovému filmu může být chápána jako obyčejná oprátka předznamenávající špatný konec, oprátka sama o sobě je na seznamu symbolů nenávisti, protože jí Ku Klux Klan kdysi nejen zastrašoval americké černochy, ale bohužel ji i používal ke skutečnému věšení.

7. „Je okay být bílý“

Ačkoliv nikdo netvrdí, že není okay být bílý, bílí suprematisté to v tomto ohledu obvykle dost přehání, a tak bylo gesto zařazeno na seznam, jelikož jím rasisté opět útočili na obyčejné lidi na sociálních sítích a podobně. To samé platí pro slogany White Lives Matter, You Will Not Replace Us, nebo zkratku ORION, která v celém znění znamená Our Race Is Our Nation, rasistický slogan, podle kterého patří Amerika pouze bílým.

Kompletní seznam naleznete pod tímto odkazem.


Přečtěte si také