Virály

26. ledna 2021 18:45

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 důležitých věcí, které vám mohou zachránit život! Víte, co udělat v těchto nebezpečných situacích?

I když se zdá, že situace je opravdu špatná a není z ní východisko, náš mozek to dokáže. V kritických situacích mozek aktivuje takzvaný systém přežití a připraví se na okamžitou akci. Následující dovednosti se vám určitě neztratí.

1. Štípnutí od škorpiona

Štípnutí je u zdravých dospělých jsou obvykle bolestivé, ale ne vždy životu nebezpečné. Ve Spojených státech existuje jedovatý typ, který se vyskytuje hlavně v poušti na jihozápadě. Je světle hnědý s trochu tmavším hřbetem a má jed dostatečně silný, aby způsobil závažné příznaky. Tyto nežádoucí účinky mohou spočívat v mělkém a rychlém dechu, vysokém krevním tlaku, rychlém bušení srdce, slabosti a záškubech svalů. Pokud si myslíte, že vás tento druh štíra kousl, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Zkuste jej také vyfotit a přinést s sebou k lékaři, aby vám mohl být dán správný protijed.

2. Alergická reakce

I ty nejnevinnější věci, jako je slunce nebo ovoce, mohou u některých lidí způsobit alergické reakce. Nejnebezpečnější je anafylaxe, která může být smrtelná. Příznaky anafylaxe mohou být kožní reakce, sípání nebo potíže s dýcháním, závratě, slabý a rychlý puls, závratě, otoky obličeje a další. Tuto alergickou reakci je třeba léčit okamžitě, takže pokud ji někdo ve vašem okolí zažívá, volejte hned záchranku. Kromě toho se můžete pokusit pomoci takto: 1) Zjistěte, zda má člověk epinefrin a dejte mu jej. 2) Udržujte jej v klidu. 3) Pomozte mu, aby mohl ležet na zádech. 4) Pokud zvrací nebo krvácí, otočte jej na bok.

3. Otrava oxidem uhelnatým

Tento plyn nemá vůni ani chuť, takže si možná ani nevšimnete, že ho skutečně dýcháte, než vám bude špatně. Příznaky otravy nejsou vždy zřejmé a mohou zahrnovat bolesti hlavy napjatého typu, závratě, únavu a zmatenost, dušnost a potíže s dýcháním. Pokud zjistíte, že ve vaší domácnosti došlo k úniku plynu oxidu uhelnatého, postupujte následovně: 1) Přestaňte používat všechny spotřebiče a vypněte je. 2) Otevřete dveře a okna, aby se prostor vyvětral. 3) Okamžitě odejděte ze svého domu nebo bytu. 4) Zůstaňte v klidu, abyste zabránili zvýšení srdeční frekvence. 5) Navštivte lékaře.

4. Tornádo

Ačkoli nejsilnější tornáda mohou způsobit vážné zničení, jsou vzácná. Většina tornád je mnohem slabších a je možné je přežít, pokud provedete následující: 1) Najděte suterén nebo místnost bez oken v nejnižším patře, jako je koupelna či sklep. 2) Držte se dál od oken. 3) Dostaňte se pod něco robustního, jako je těžký stůl. Zakryjte jej přikrývkou nebo matrací. 4) Chraňte si hlavu čímkoli dostupným.

5. Omrzliny

Pokud jste zůstali příliš dlouho v chladu a některé části těla jsou bolestivé, můžete trpět omrzlinami. Pokud je to vážnější, můžete mít příznaky hypotermie, které mohou způsobit neustálé třesení nebo rychlé dýchání. Tento stav by měl být léčen okamžitě a než vyhledáte odbornou pomoc, musíte provést následující opatření: 1) Jděte co nejdříve na teplé místo. 2) Netlačte na poškozené místo. 3) Zmrzlé místo vložte do lázně teplé, nikoli horké vody o teplotě 40 až 41 stupňů Celsia.

6. Jedovaté houby

Každý, kdo chce sbírat houby, se musí naučit rozlišovat mezi jedlými a jedovatými. Toho lze dosáhnout kontrolou vizuálních charakteristik. Zkontrolujte, zda má čepice tvar deštníku. Pokud ano, je jedovatá. Podívejte se na rýhy na klobouku houby. Hodně jedovatých hub má na klobouku zabarvené skvrny, například hnědé šupiny na bílých houbách nebo bílé výstupky na červených houbách. Identifikujte jedovaté houby také pomocí tisku spór ze spodní části klobouku. Jedlé houby mají bílý spór, zatímco smrtelné mají rezavě hnědou spóru.

7. Silné krvácení

Tento stav je velmi vážný a život ohrožující, takže než se dostanete do nemocnice, měli byste okamžitě udělat tohle: 1) Sundejte z rány oděv a v tuto chvíli se jej nepokoušejte vyčistit. 2) Umístěte na ni sterilní obvaz. 3) Pevně ​​přitlačte obvaz dlaní, dokud se krvácení nezastaví. 4) Zakryjte osobu přikrývkou, abyste zabránili ztrátě tělesného tepla.

8. Útok hada

Pokud ve svém domě nebo někde jinde narazíte na hada, pokuste se zabránit tomu, aby na vás zaútočil. 1) Zůstaňte v klidu. Pohybujte se tiše a pomalu. 2) Nepokoušejte se ho dotknout nebo s ním manipulovat. 3) Pokuste se jej zakrýt těžkou přikrývkou nebo kusem látky, abyste omezili jeho pohyby. 4) Zavolejte speciální odchytovou službu.


Přečtěte si také