Virály

12. ledna 2021 15:59

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 důvodů, proč je zdravé, když máme strach! Co dělá s naším tělem?

Strach může mít nějaké výhody, i když na první pohled vypadá jen jako negativní emoce.

Pro lidi, kteří mají obavy nebo fóbie, mají nyní psychologové kromě psychoterapie i moderní léčbu. Virtuální realitu využívají k tomu, aby pomohli lidem bojovat s úzkostí. Pokud se bojíte davů, dostanete se do virtuální situace, kdy budete obklopeni lidmi, což vám pomůže čelit vašim obavám a překonat je. Strach však nemusí vždy vyžadovat léčbu.

1. Strach vám pomůže zhubnout. Zažijete trochu strachu a spálíte víc kalorií, než když se ničeho nebojíte. Jak náš puls jede rychleji, naše tělo prožívá tok adrenalinu. Náš metabolismus se zrychluje a cukr a tuky se při tom spalují. V jedné studii fyziologové na londýnské univerzitě ve Westminsteru zjistili, že když lidé sledovali hororové filmy, jako jsou The Shining nebo The Exorcist, spálili až 113 kalorií, což je stejné množství, jaké by spálili při půlhodinové procházce.

2. Strach posiluje váš imunitní systém. V některých výzkumech prováděných na Coventry University ve Velké Británii sledovali účastníci hororový pohyb. Poté vědci těmto lidem odebrali vzorky krve. Výsledky ukázaly, že pocit strachu způsobil aktivaci jejich bílých krvinek. Jedná se o typ buněk, které vám pomohou bojovat s nemocemi a opravit vaše tělo. Čím více bílých krvinek máte, tím silnější je váš imunitní systém.

3. Strach vám dává pocit síly a silné motivace. Nejen, že se uvolňuje adrenalin, ale i jiné chemikálie, například serotonin. Pomáhá vašemu mozku pracovat efektivněji, takže strach je ve skutečnosti energie. Například pokud jste běžec a každý den jdete stejnou cestou, rychle si na to zvyknete, ale když najdete nové místo, kde se budete trochu bát a opravdu se musíte soustředit, váš mozek začne pracovat na maximum. Náš mozek touží po nových výzvách.

4. Strach vás spojuje s ostatními lidmi. Když máte strach, uvolňuje se oxytocin, což je hormon, který vám pomáhá budovat vztahy s těmi kolem vás. Všichni máme instinkt přežití, a to nás vede ke spárování s jinými lidmi, abychom překonali nebezpečí. Dokonalým příkladem toho je, když se lidé při sledování strašidelného filmu schoulí k sobě na gauči.

5. Dává vám lepší soustředění. Přemýšlení o budoucnosti nebo o něčem neznámém může stačit k vyděšení. Pokud se cítíte trochu znepokojeni, tak spolu s adrenalinem, který nás udržuje ve stresu, se uvolňuje další hormon známý jako norepinefrin, který vás místo paniky soustředí. Umožňuje jasnější myšlení ve stresu, a proto se používá u mnoha antidepresiv. Žijeme ve světě neustálých rozptýlení, jako je sledování televize nebo surfování po webu, a trocha strachu nám pomáhá být plně vzhůru a soustředěni.

6. Strach nám pomáhá rychle se dostat z problémů. Když v noci procházíme špatně osvětlenou ulicí nebo slyšíme kroky těsně za námi, netrávíme mnoho času přemýšlením o našich budoucích akcích: začneme chodit rychleji a snažíme se dojít do bezpečného cíle dříve. Strach nutí mozek okamžitě reagovat a najít řešení místo toho, aby trávil čas podrobnou analýzou situace.

7. Strach nám pomáhá udělat pozitivní změnu. Když navštěvujeme lékaře a komentují naši analýzu krve a říkají, že máme vysoké hladiny cukru a hrozí nám cukrovka, začínáme pociťovat strach. Je to proto, že si již můžeme být vědomi vážných škod, které může cukrovka způsobit. Z tohoto důvodu začneme plnit příkazy lékaře tím, že konzumujeme méně cukru a přísně dodržujeme dietu, abychom se dostali z této nebezpečné zóny. Bez strachu by tato pozitivní změna mohla trvat příliš dlouho.

8. Strach nám pomáhá se sebepřekonat. Existuje psychologický stav známý jako Cronosův syndrom, kdy se lidé obávají, že budou nahrazeni někým jiným v jakékoli sféře jejich života, ať už se jedná o práci, vztah nebo rodinu. Psychologové tvrdí, že tento strach nám může v mírných dávkách pomoci prosperovat v našich životech a bez takového strachu by mnozí z nás pocítili úpadek v soukromém nebo pracovním životě. Když jsme si jisti, že nás nikdo nenahradí, uvolníme se ve věcech, které máme, a začneme líní ve vztazích i v práci.


Přečtěte si také