ODHALENO: 8 nechutných zvyků, které jsou dobré pro vaše zdraví. Těmto věcem se určitě nebraňte!
Možná vám přijdou opravdu odporné a stydíte se za ně, my vám ale dokážeme, že vůbec nemusíte.
Málokdo z vás asi běžně mluví o tom, že prdí, říhá nebo se nemyje každý den. Jsou to totiž věci, kterými se nikdo příliš nechlubí, i když je dělá, a v některých případech je i z fyziologického hlediska dělat musí. A jakmile o nich někdo otevřeně hovoří, ostatní to pohoršuje, uráží nebo uvádí do rozpaků. Spousta na první pohled špatných návyků, které jako lidé máme, přitom nejenže není ničím špatná, ale dokonce prospívá našemu zdraví. Nevěříte? Tohle je 8 nejčastějších společensky dosud zčásti tabuizovaných návyků a důvodů, proč byste je určitě měli dělat, abyste zůstali zdraví.
1. Čůrání ve sprše
Možná se vám zdá nevhodné mluvit nahlas o čůrání ve sprše, vědci ale zjistili, že téměř 75 % lidí to alespoň jednou v životě udělalo. A pokud patříte mezi ně, vůbec se za to nemusíte stydět. Kyselina močová a čpavek v moči mohou pomoci v prevenci proti houbovým infekcím na vašich prstech u nohou. Navíc díky čůrání ve sprše můžete ušetřit za toaletní papír a vodu na splachování.
2. Plivání
Plivání může vypadat nechutně, zvlášť pokud k němu dochází na veřejných místech. Pokud ale cvičíte, odplivnutí vám umožní snadnější dýchání. Normálně člověk dýchá nosem, tím se ohřívá přijímaný vzduch, zvyšuje se jeho vlhkost a tělo absorbuje kyslík účinněji. Při cvičení ale máme tendenci dýchat přes ústa a to způsobuje, že produkujeme více slin, které zasahují do dýchacího systému. Proto je zcela normální zbavit se nadměrného hlenu po fyzické aktivitě vyplivnutím.
3. Žvýkání
Přestože žvýkačka nemá žádné výživové hodnoty, je vědecky dokázáno, že žvýkání zajišťuje lepší učení a pomáhá při testech a zkouškách více než kofein. Žvýkačka vám totiž pomůže lépe se soustředit, posílit paměť, snížit stres a dostat vaše hormony do rovnováhy zvýšením hladiny kortizolu.
4. Prdění
I když nejspíš ani nevíte, že se to děje, vaše tělo uvolňuje plyn asi 14krát denně a zhruba 3–5x během spánku. Vaše zažívací ústrojí obvykle začne produkovat oxid uhličitý a metan přibližně 6 hodin po jídle a prdění pomáhá tělu se těchto plynů zbavovat. Pokud se je snažíte zadržovat, můžete trpět bolestmi břicha nebo nadýmáním.
5. Říhání
Hluboké odříhnutí poté, co jste měli vydatné jídlo, je pro váš žaludek ve skutečnosti velmi dobré, protože pomáhá dostat z něj pryč vzduch. Potlačování říhání a zadržování plynů v žaludku může způsobit vniknutí žaludeční kyseliny do jícnu, což může být důvodem bolesti na hrudi. Pokud však říháte příliš často a po celý den, měli byste navštívit lékaře, protože by se mohlo jednat o refluxní chorobu jícnu.
6. Kousání nehtů
Když si koušete nehty, konzumujete některé bakterie nacházející se na nich a pod nimi. To způsobí, že váš imunitní systém začne produkovat bílé krvinky, které mu pomáhají s těmito bakteriemi bojovat. Vaše tělo navíc registruje bakterie ve své paměťové bance, takže pokud se s jistou bakterií setká podruhé, bude už mít vyprodukované lymfocity, které ji dokážou porazit.
7. Dloubání v nose a jedení holubů
Podle některých studií tento nechutný zlozvyk vám ve skutečnosti může pomoci posílit imunitní systém, protože sliz, který sníte, obsahuje obsahuje proteiny, které mohou bojovat proti bakteriím způsobujícím zubní kazy. Když jíte své vlastní holuby z nosu, spustíte reakci svého imunitního systému, který umožní uvolnění bílých krvinek, které se brání proti tomuto typu bakterií.
8. Vynechávání sprchy
Pokud si dáváte sprchu každý den, smýváte některé základní oleje z vaší pokožky a vlasů, které jsou nezbytné pro jejich hydrataci a ochranu. Jen horká voda bez mýdla může dokonce zničit mnoho užitečných bakterií, které vaše kůže potřebuje k tomu, aby zůstala zářivá a pružná. Je tedy naprosto přirozené a zdravé jeden nebo dva dny v týdnu sprchování vynechat.