Virály

14. srpna 2020 20:44

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 rodičovských pravidel podle známých psychologů! Víte, jak vychovat opravdu sebevědomé dítě?

Být dobrými rodiči je někdy dřina. Vyzkoušejte rady a tipy známé psycholožky Mariny Mellia. Vyvarovat byste se měli zejména následujících rodičovských chyb.

Rodičovská chyba č. 1: Programování na úspěch

Rodiče často ignorují důležitý aspekt komunikace: Signály, které svým dětem vysíláme svými slovy a činy. Tyto signály programují děti na mnoho let. Zde je několik příkladů stereotypů a pocity, které se u dětí projeví do budoucna.

"Nesmíš být zdravá!" Žena mohla být povýšena, onemocněla, ale protože se neobjevila v práci, tak pozici získala jiná osoba. Ukázalo se, že v dětství jí rodiče dávali příliš mnoho práce. Když byla na základní škole, měla malou sestru a pozornost rodičů se upnula k ní. Jako starší sestra se často musela starat o sestru a brzy si uvědomila, že jediným způsobem, jak získat pozornost rodičů, je onemocnět. Když vyrostla, nadále se skrývala v nemoci a bála se zodpovědnosti.

"Nedělej chyby!" Muž byl dobrý student, ale jeho kariéra nebyla velmi úspěšná: strávil 7 let stejnou prací. Ukázalo se, že když byl dítě, nikdy nebyl oceněn za své úspěchy, ale byl vždy kritizován za neúspěchy. Snažil se vyhýbat chybám všemi možnými způsoby, takže dělal všechno pomalu a nikdy se plně nevyjádřil.

"Necítíš..." Žena se často dostávala do nepříjemných situací: nacházela si špatná zaměstnání a potkávala špatné muže. Ukázalo se, že v jejím dětství ji rodiče naučili, aby nedůvěřovala svému úsudku. Díky tomu se děti stávají dospělými, kteří nevěří svým vlastním pocitům a emocím.

Rodičovská chyba č. 2: Destruktivní fráze

Ve skutečnosti je péče o děti vaší odpovědností. Ať už se o ně staráte nebo ne, je vaše volba, ale od svých dětí nemůžete za svou výchovu požadovat vděčnost. Zapomeňte na fráze typu „Udělali jsme toho tolik pro vás tolik“.

Převezměte zodpovědnost za to, co pro své dítě uděláte. Děláte víc než jiné rodiny? Skvělé. Jen přijměte skutečnost, že to pro ně děláte, protože chcete. Jde o to, že vděčnost a úcta k rodičům nezávisí na výši příjmu rodiny.

Rodičovská chyba č. 3: Snažit se vychovat nejlepšího studenta nebo šampiona

Pokud jde o vychovávání neurotické osoby, existují dvě nebezpečné strategie:

Šampioni posedlí vlastním úspěchem, kteří jsou navíc neurotičtí, jsou vychováváni v rodinách, v kterých rodiče dosáhli určitých úspěchů a požadují totéž od svých dětí. Nebo rodiny, v kterých matka nebo otec o něčem snili, ale nemohli toho dosáhnout a chtějí, aby to jejich děti udělaly pro ně. Budoucí mistři tráví dny tréninkem a studiem a nemají dost času na život. Tlak na ně je obrovský a věří, že budou šťastní, jen když dosáhnou svého cíle.

Vychovávání k obrazu dokonalého studenta je populárnější strategií, která však není méně nebezpečná. V současné době rodiče začnou své děti učit všechno ve velmi raném věku. Není to správné, protože přetěžujete dětské mozky. Neodpustit dětem žádnou chybu a chtít po nich, aby všechno dělaly nejlépe, není ta správná cesta.

Nenastavujte dětem přísné plány. Pomohou vám pouze vychovat nešťastného člověka s bezútěšným dětstvím. Dopřejte dětem nějaký volný čas. Nedělat nic je stejně důležité jako studium. Nechte je dívat se na oblohu, tančit a žít. Takto se rodí kreativita.

Rodičovská chyba č. 4: Úplatkářství

Někteří rodiče platí svým dětem za každou dobrou známku nebo za úklid pokoje a podobných věcí. To je špatně. Úplatky nejsou nejlepším způsobem výchovy dětí. Platbou za jejich úspěchy tlačíme děti k tomu, aby si neuvědomovaly své skutečné úspěchy. Rodina není trh, je to vztah založený na lásce a péči.

Dejte jim kapesné. Takto jim můžete ukázat, že jim důvěřujete, svým finančním darem. Je to prvek osobní svobody. Musí to být určitá částka v určitý den. Vyberte si den, kdy dáte svým dětem peníze a přesnou částku, na kterou se mohou spolehnout. Nechte děti rozhodnout, za co utratí své peníze. Rodiče mohou vést své děti, ale konečné rozhodnutí musí být v rukou dítěte. Ano, mohou udělat chybu, ale je to jejich zkušenost, a získají tím nové znalosti.

Rodičovská chyba č. 5: Tlak skrze „slova moudrosti“

Někdy rodiče říkají něco jako „Peníze nerostou na stromech“ nebo „Když jsem byl ve tvém věku, tak už…“. Slyšeli jsme to od našich rodičů, a řekneme to našim dětem. Díky tomu, že děti věří, že peníze je velmi obtížné vydělat a že je to velká odpovědnost, probouzíte v dětech iracionální strach ze ztráty peněz.

Tyto fráze, které říkáme, nemají nic společného se skutečným životem. Diskutujte o každé jednotlivé situaci samostatně. Pokud si něco nemůžete koupit, prodiskutujte, co můžete udělat, abyste ušetřili dost na nákup.

Rodičovská chyba č. 6: Být kamarádi se svými dětmi

Matka říká, že ji syn oslovuje jménem, ​​protože jsou přátelé. Být přáteli s dětmi je nový trend. Rodina je systém s hierarchií, kde každý hraje svou roli. Rodiče – péče, nákup oblečení a láska. Děti – poslouchejte své rodiče, dělejte chyby a kontrolujte, kde jsou limity. Pouze tím, že jsou „výše“, mohou rodiče dělat svou práci dobře. Ve snaze chovat se k dětem jako kamarádi se stanou vrstevníky a ztratí nad nimi kontrolu.

Nastavte limity, hlasitě a jasně. Takto děti chápou, co mohou dělat, a co ne. Naučte se říkat ne. Stanovte pravidla, která ani děti ani vy nikdy nemůžete porušit. Pokud dáte dětem příliš svobody, vyrostou a nebudou mít důvěru. Během dospívání je velmi důležité být sebevědomý a cítit se v bezpečí.

Rodičovská chyba č. 7: Chybějící dohoda o penězích v rodině

Co se má dítě naučit, pokud se jeho rodiče nemohou dohodnout na penězích? A když pak otec kritizuje matku za drahý nákup, děti jsou zmatené. Starší členové rodiny se musí mezi sebou dohodnout, kolik mohou za určité věci utratit. Vaše názory by měly být u základních otázek stejné. Neměla by existovat žádná tajemství. Buď něco zakážete společně, nebo něco povolíte společně.

Neposílejte smíšené signály. Pamatujte, že když řeknete něco jako: „Chtěli se předvést, proto měli párty“ nebo „Koupě tak drahého auta je šílená,“ děti si budou myslet, že jste nečestní. Budou si myslet: „Nechtěla jsi takovou párty, mami?“ Děti mohou cítit žárlivost. Buďte příkladem pro vaše děti a neučte je žárlit na úspěch jiných lidí.

Rodičovská chyba č. 8: Neučíte děti snít

Když jsou děti omezeny velmi přísnými pravidly, rychle si na externí kontrolu zvyknou. Nejprve poslouchají ostatní ve školce, potom v různých třídách a ve škole. Měli byste je naučit, aby převzali iniciativu a řekli jim, že je důležité nežít podle očekávání někoho jiného, ​​ale místo toho dělat to, co chtějí. Když jim budete opakovat výrazy jako „musíte“, zabijete jejich motivaci a veškerou jejich kreativitu. Naučte je snít a nedodržovat příkazy. Měli by být schopné porozumět tomu, co chtějí, a potřebují vaši podporu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také