3. ledna 2021 03:42
sarka.turcekova@gmail.comODHALENO: 8 věcí, které dokazují, že máte extrémně malé sebevědomí! Děláte nějakou?
Malé sebevědomí vám může pořádně znepříjemnit život. Když na svojí nízké sebeúctě nezačnete pracovat včas, začne se totiž negativně projevovat v celém vašem životě.
1. Jste příliš pozitivní. I když je skvělé zůstat pozitivní, někdy lidé mohou svou emoční nejistotu skrývat za úsměv. Někdy jej lidé používají k odvrácení pozornosti od něčeho jiného. Jako když zavoláte svému kamarádovi, který měl těžký den. Pokud je dostatečně sebevědomý, bude o svých problémech mluvit upřímně. Pokud ne, zaměří se na dobré věci, které se staly, a odvede pozornost od řešení skutečných problémů.
2. Pokaždé chcete perfektní výsledek. Perfekcionismus může být výsledkem nízké sebeúcty. Osoba, která se nikdy necítí spokojená sama se sebou, nemůže přijmout výsledky, kterých dosáhne, a může se na dlouhou dobu zaseknout na úkolu a snažit se dosáhnout ideálního výsledku. Například člověk s nízkou sebeúctou bude mít strach, že místnost nebude dostatečně čistá a hosté nebudou spokojeni. Takže místo toho, aby strávil 30 minut úklidem, bude trávit hodiny pečováním o to, aby se všechno lesklo.
3. Nemůžete přijmout zpětnou vazbu. Pokud je člověk nejistý, může si při kritizování jeho práce myslet, že zpětná vazba je o něm osobně, nikoli o úkolu, který dokončil. V důsledku toho může být velmi obtížné přijmout zpětnou vazbu. Až vám někdo příště poskytne zpětnou vazbu, zkuste se zaměřit na cenné informace, které vám jsou předány, například na to, jaké věci lze udělat lépe.
4. Je důležité, abyste se podělili o své úspěchy. Sdílení pozitivních stránek života se stalo díky sociálním sítím snadné. Mějte však na paměti, že pokud uvidíte někoho, kdo aktivně předvádí, co se mu stalo v životě dobrého, možná hledá souhlas a přijetí – a na tom závisí jeho pocity. I když je v pořádku sdílet dobré věci s ostatními, nemělo by to posilovat vaše pocity sebeúcty. Rodina a přátelé nás milují nezávisle na tom, co zrovna dáváme na sociální sítě.
5. Nedokážete říct ne. Tento typ člověka ani po dlouhém náročném dni v práci neodmítne třeba naskočit do autobusu, jet přes celé město a hlídat děti svého kamaráda. Je skvělé, pokud chcete pomáhat ostatním, ale pokud vás lidé vyčerpávají, je čas přestat. Pokaždé, když pomáháte někomu jinému na úkor sebe, vaše mysl si myslí, že to, co chcete, není důležité. Představte si, jak by se váš život změnil, kdybyste přestali souhlasit, že uděláte všechny tyto zbytečné laskavosti. Nejen, že by lidé začali respektovat vás a vaše hranice, ale měli byste také lepší pocit vlastní hodnoty. Navíc přemýšlejte o tom všem volném čase, kdy si budete moct užít, co máte rádi a zasloužíte si to.
6. O všem potřebujete ujištění. Někteří lidé neustále žádají ostatní o podporu nebo schválení. Pokud si například někdo právě koupil nové oblečení a pociťuje nutkání sdílet fotky s ostatními, aby se zeptal, jak v nich vypadá, může to být signál nízké sebeúcty. Někdy vám to může ulevit, ale z dlouhodobého hlediska to signalizuje, že věci sami nezvládnete.
7. Často se uchylujete ke katastrofickému smýšlení. Všichni máme přítele, který moc přemýšlí a maluje si ten nejhorší možný scénář. Jeho partner může přijít o 30 minut později z práce a on už si představuje, že by mohl podvádět nebo že se mu stala autonehoda. Pokuste se myslet na lepší možné scénáře a pokuste se vyhodnotit pravděpodobnost méně žádoucích výsledků.
8. Máte sklon obviňovat ostatní. Věříme, že být kritický je důležité, ale ujistěte se, že nepoužíváte kritiku ostatních, abyste se cítili lépe. Pocit pohody by měl být založen na zdravém prostoru nad hlavou. Pokud použijete kritiku vůči člověku, který si to nezaslouží, z dlouhodobého hlediska se budete cítit provinile, což jen zhorší vaši nejistotu.