Virály

20. července 2021 11:18

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 8 věcí, které se mohou zdát sobecké, ale ve skutečnosti nejsou. Co je zdravý egoismus?

Když vás někdo označí za egoistu, rozhodně vás tím nechválí. Dává tím jasně najevo, že myslíte jen na sebe, což je pro většinu lidí nemorální a nepřijatelné. Znáte ale pojem zdravé sobectví? Občas totiž není od věci myslet pro změnu na sebe.

Od malička nás rodiče vychovávají v tom, že bychom měli myslet na potřeby ostatních, a až potom na sebe. To je sice krásné, ale jen málo lidí dokáže být s tímto uvažováním opravdu šťastný. Zdravá dávka empatie, vstřícnosti a ochoty je určitě na místě, nic se ale nemá přehánět. Při jakých situacích je zdravé sobectví vítáno, ne-li doporučováno, abyste byli skutečně šťastní?

1. Čas jen pro sebe – Věnovat čas sobě a péči o vlastní potřeby je nezbytnou součástí vašeho celkového štěstí. Užívejte si ho, nemusíte se před nikým omlouvat, že chcete mít chvíli klidu. Máte morální právo užít si svůj čas a „neplýtvat“ ho s někým jiným.

2. Máte jiný názor – Mít odlišný názor na věc je naprosto v pořádku. Pokud se nechcete vdávat, mít děti nebo nejít na vysokou školu, je to vaše věc a váš život. Nikdo nemá právo vám nakazovat, co byste měli, nebo naopak neměli dělat. Zde je „sobectví“ opravdu na místě.

3. Neodpovídáte okamžitě – Pro někoho může být sobecké nezvednout telefon nebo odpovědět na zprávu okamžitě, ale ve skutečnosti to tak není. Jde o to si stanovit priority. Pokud děláte činnosti, kterým chcete věnovat plnou pozornost, a začne vám zvonit telefon, není vaší povinností všeho nechat.

4. Odměnit se – Stejně jako milujete svoji rodinu a kamarády, tak byste měli milovat i sebe samého. Není proto divné si za odměnu koupit drobnost, která vám zlepší den. Vaše štěstí by mělo být prioritou, takže pokud vás udělá šťastným nový pár bot, jděte do toho.

5. Opustíte toxického partnera – Lidé v nefunkčních manželstvích často tvrdí, že zůstávají s partnerem jen kvůli dětem. Jsou totiž přesvědčení, že nespokojená celistvá rodina je pořád lepší než žádná. To však není pravda. V tomto případě je na místě být sobecký; uděláte službu nejen sobě, ale i dětem.

6. Nebýt dokonalým rodičem – Psychologové po celém světě se shodují na tom, že péče o sebe není luxus, ale nezbytná součást každého. To, že se z váš stane rodič neznamená, že se musíte úplně zanedbávat a nenechat si pro sebe ani chvíli.

7. Odejít z práce – Nikdy není snadné udělat v životě velkou změnu, která vyžaduje hodně kuráže. Pokud jste ale nešťastní ve stávajícím zaměstnání, možná je čas přemýšlet o změně. Jakmile něco negativně ovlivňuje vaši pohodu, rozlučte se s tím.

8. Být bezdětný – Každý by měl mít dítě, to je jediný smysl života. Počkat. Je to opravdu tak? Ne! Rodičovství je krásná věc, ale určitě to není jediný smysl života. To, že se rozhodnete nemít děti z vás rozhodně nedělá egocentrika a není důvod se za takové rozhodnutí omlouvat. Je to váš život.


Přečtěte si také