Virály

1. července 2021 14:47

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 8 věcí, za které by se žádný rodič neměl nikdy omlouvat. Jaké to jsou?

Novopečení rodiče musejí často čelit novým výzvám, na které nejsou připraveni. Mnoho lidí s nimi i přesto nedokáže soucítit a neodpustí si nejapné poznámky, které jim mohou ublížit. Za co by se však neměli nikdy omlouvat?

Jakmile stanete před novou výzvou, sesypou se na vás lidé s komentáři a nevyžádanými radami, co byste měli udělat lépe. Mateřství a rodičovství rozhodně není výjimkou. Každý rodič má svůj styl výchovy, který jemu i dítěti vyhovuje, a ostatní by to měli respektovat. Za co by se žádná matka neměla nikdy omlouvat?

1. Jak a kdy nakrmíte dítě

Nikdo nemá právo vám říkat, jak byste měli krmit své dítě. Přece jen, kdo ví lépe než vy, co vaše dítě potřebuje. Ať už se rozhodnete kojit, nebo přikrmovat dítě umělou stravou, je tato volba pouze na vás.

2. Nemáte moc peněz

Nemusíte být pohádkově bohatí, abyste dobře vychovávali dítě. Vše, co vaše miminko potřebuje, je láska, péče a čas. Nemusíte mít pocit selhání, jakmile mu nedáte víc hraček nebo tři dovolené ročně.

3. Potřebujete víc času pro sebe

Jakmile se miminko narodí, můžete cítit tlak, že musíte trávit čas se svým dítětem 24 hodin, 7 dní v týdnu. Nemusíte se cítit špatně nebo jako špatný rodič, když potřebujete chvíli času sami se sebou nebo se svými přáteli. Všichni si potřebují čas od času odpočinou a „dobít“ baterky.

4. Váš domov vypadá chaoticky

Nejste špatný rodič ani člověk, když se na podlaze válí hračky nebo je v kuchyni špinavé nádobí. Péče o dítě je prací na plný úvazek, takže si nevyčítejte ani se neomlouvejte za to, že nemáte čas uklidit.

5. Nejste vždy upravení

Nejste v soutěži krásy, jste ve skutečném životě. Ať už jsou vaše vlasy mastné, tričko máte zašpiněné nebo máte na kalhotách díru, nikdo nemá právo komentovat váš vzhled. Nežeňte se za dokonalou postavou, kterou jste měly před porodem – dejte si na čas. Milujte své tělo za to, co všechno dokázalo.

6. Ne vždy jste šťastní

Nepřetržitá péče o dítě je fyzicky i psychicky vyčerpávají. Je v pořádku se občas cítit bezmocně. Být rodičem je neskutečně těžká práce, takže necítit se vždy šťastně je normální.

7. Občas potřebujete pomoct

Někteří si myslí, že jakmile jste jednou rodičem, musíte automaticky vědět, jak se o své dítě postarat. Není ale žádnou ostudou požádat o pomoc někoho zkušeného, kdo vám pomůže a poradí.

8. Jaký porod si zvolíte

Pouze vy můžete rozhodnout o tom, co je pro vás nejlepší a kde a jak se budete při porodu cítit nejpohodlněji. Nenechte o svém porodu rozhodovat ostatní. Vaši volbu nemusíte omlouvat ani ji zdůvodňovat. Je to čistě na vás.


Přečtěte si také