Virály

27. dubna 2018 16:23

redakce Prima Lajk

ODHALENO: 9 věcí, které dělají muži a ženy naprosto jinak. V čem se tolik lišíme?

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše opravdu platí.

Že muži a ženy dokážou být totálně odlišní, to ví snad každý. Rozdíly jsou vidět jak v opravdu důležitých věcech, tak v nejbanálnějších maličkostech. Že se liší snad ve všem, vám dokáže i náš následující článek, do kterého jsme vybrali 11 věcí, které muži a ženy dělají jinak. A věřte tomu, že mnoho z nich vás skutečně překvapí.

1. Zívání

Muži si při zívání často zakrývají ústa pěstí, zatímco ženy otevřenou dlaní – je to pravděpodobně tím, že tento způsob je považovaný za elegantnější a více ženský.

2. Sezení

Ženy obvykle sedí se zkříženýma nohama, často ještě ovinují jednu nohu kolem druhé. Muži obvykle raději nohy roztáhnou a kolena mají daleko od sebe. Zčásti je to proto, že ženy a muži nosí různé jiný druh oblečení – není příliš vhodné, aby žena v sukni seděla s roztaženými nohami. Muži pak svou sedící pozici zaujímají instinktivně, má totiž kořeny v evoluci 0 jedná se totiž o pózu typickou pro alfa samce, který demonstruje svou možnost.

3. Vnímání zvuků

Ženy mají intenzivnější sluch než muži a jsou odbornicemi na zaznamenávání vysokofrekvenčních zvuků. Jejich mozek je totiž naprogramován tak, aby slyšely dětský křik a pláč. Proto se muži často v noci nevzbudí k dítěti, i když velice hlasitě brečí. Na druhou stranu muži dokáží mnohem lépe než ženy rozpoznat směr, ze kterého zvuk přichází.

4. Rozlišování pravé a levé

Mužům se málokdy stane, že si spletou pravou s levou, protože je u nich většinou aktivnější jedna mozková hemisféra, buď pravá, nebo levá, nikdy obě stejně. Když se ale zeptáte ženy, kde je levá, většinou nedostanete okamžitou odpověď. Často se nejprve zamyslí, jakou rukou píší, aby si připomněly, která strana je vlastně která.

5. Vidění

Muži dokážou vidět jasně dopředu a daleko do dálky. Dalo by se říct, že mají oči jako dalekohled. Tahle schopnost se nazývá tunelové vidění, tedy vidění lovce, který je schopný sledovat svou kořist. To je důvod, proč muži občas obviňují své partnerky z toho, že schovaly jejich ponožky, spodní prádlo, klíče od auta nebo jídlo v lednici. Pokud totiž nejsou v jejich zorném poli, muži je nedokážou okamžitě zaregistrovat. Ženy mají naopak mnohem lepší periferní vidění. Říká se, že to je důsledkem toho, že žena potřebuje vidět vše, co se kolem ní děje, aby mohla sledovat své děti a rychle zasáhnout, když jsou v nebezpečí.

6. Vyjadřování pocitů

Říká se, že žena dokáže téměř okamžitě interpretovat vizuální, verbální i všechny ostatní druhy signálů, které jim vysílá okolí. Když žena vstoupí do místnosti plné neznámých lidí, bude hned schopná na základě jejich vzhledu a chování zjistit o nich spoustu informací. Když ale do takové místnosti vejde muž, jako první zkontroluje prostředí, všechny možné východy, pokouší se hledat známé tváře a zjistit, kdo je potenciální hrozbou nebo nepřítelem. Tento rozdíl se projevuje i v situaci, kdy muži nejsou schopni rozeznat podle náznaků, kdy je žena uražená či naštvaná, dokud jim to přímo neřekne. Žena přitom očekává, že muž její signály přece musí rozluštit.

7. Řešení úkolů

Muži jsou obecně schopní soustředit se v jednom okamžiku jen na jeden jediný úkol. Pokud se s ním například pokusíte mluvit, když se holí, je velká šance, že se řízne. Ženy se oproti tomu dokážou věnovat několika činnostem najednou. Je to dáno různými způsoby fungování mozku žen a mužů a taky vlivem historicky určených společenských rolí. Pokud by se před desítkami tisíc let muži soustředili na jiné věci než pouze na lov, mohla by jejich rodina hladovět. A pokud by ženy byly zaměřené jen na trhání plodů a kořínků, její osamocené děti by se mohly dostat do nebezpečí.

8. Vyrovnávání se s problémy

Když má žena problém, často o něm mluví se svou matkou, nejlepší přítelkyní, s manželem, nebo dokonce i s osobou, která vedle ní zrovna sedí v autobuse. Pak o tom napíše do svého deníku nebo do statusu na Facebook. Čím více se totiž záležitostí zabývá, tím jednodušší je pro ni se s ní vypořádat. Pokud má však problém muž, je pravděpodobnější, že bude mlčky ležet u televize a vypořádávat se se stresem tím, že od něj odvede své myšlenky. Když se cítí klidnější, začne hledat řešení toho, co je špatně – a dělá to sám. Jakékoliv rady a návrhy ostatních ho jen obtěžují.

9. Pamatování informací

Ženská paměť je jako obrovská skříň s desítkami polic, kde je vše na správném místě. Ženy dokážou přesně uchovat informace o všem, co se stane, a o všech, které potkají. Ví, kdo má rád jaké jídlo, kdo se kdy narodil a podobně. Muži obecně si naopak pamatují pouze to, co považují za skutečně důležité.

Sdílejte článek

Přečtěte si také