Virály

19. července 2022 17:06

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Alkohol je pro mladé škodlivý v jakémkoli množství. Co lidem pod 40 kvůli konzumaci hrozí?

Alkohol je pro mladší výrazně škodlivější než pro zbytek populace.

Mladí lidé do 40 let by neměli pít vůbec žádný alkohol. Alespoň to uvádí nová studie zaměřená na škodlivost alkoholu. Ta je přitom dosud největší svého druhu, možná i proto by bylo dobré ji brát vážně.

Experti přišli na to, že pro mladé lidi je konzumace alkoholu daleko nebezpečnější z hlediska zdravotních rizik. Studie vyhodnocovala vliv vypitého alkoholu na možnost 22 druhů zdravotních obtíží, včetně úrazů nebo rakoviny. Výzkumníci pak přišli na to, že množství alkoholu, které lze konzumovat, aniž by se zvýšila zdravotní rizika, se v průběhu života zvyšuje. Za základní jednotku si vědci stanovili 1 deci červeného vína s obsahem alkoholu 13 % a 375 ml piva s obsahem alkoholu 3,5 %. Muži do 39 let mohou podle závěru analýzy vypít jen 0,136 denní dávky alkoholu, aniž by to mělo vliv na jejich zdraví. U žen stejného věku je to 0,273 dávky, v přepočtu tedy necelé půl deci piva.

Oproti tomu naopak u lidí nad 40 let, kteří nemají zásadní zdravotní obtíže, může například malá sklenka červeného vína denně snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a cukrovky. Zde se tak role alkoholu dokonce otáčí a pro lidi mezi 40 a 64 lety je pití poloviny až dvou denních dávek alkoholu zdraví prospěšné.

Sdílejte článek

Přečtěte si také