Virály

2. října 2020 18:54

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Během spánku máme na tvářích miliony roztočů! Jde s tím něco udělat?

Možná to nevíte, ale po celou dobu spánku máte svou pokožku pokrytou mikroskopickými roztoči, kteří jsou tam už po celé generace!

Zpočátku to může znít strašidelně, ale pavoučí roztoči si udělali domov na našich tvářích, už když jsme se narodili. Roztoči, které sice nemůžeme okem vidět, přitom drží důležitou DNA z naší minulosti. Ti roztoči, kteří se nacházejí na našich tvářích, jsou ve skutečnosti spojeni s našimi předky. Jak jsme se vyvíjeli a migrovali po celé planetě, museli s námi cestovat i roztoči. Díky tomu mohou vědci výzkumem těchto roztočů zjistit, kde žili naši předkové.

Na naší pokožce žijí dva druhy roztočů, jeden z nich na tvářích. Jsou úzce spjaty s pavouky a žijí na mastných částech pokožky a požírají oleje a buňky. Vědci také zjistili, že na třech čtverečních centimetrech kůže žijí dva roztoči. Rádi se ve tmě plazí a zdá se, že se přestanou pohybovat, když je jasné světlo. V noci se také obvykle páří. Pak kladou vajíčka do pórů nebo vlasových folikulů pokožky.

Roztoči, kteří žijí na našich tvářích, jsou neškodní. To se ale může změnit, pokud se počet zvýší a způsobí růžovku, což je zarudnutí na konkrétních částech obličeje. Lidé se slabším imunitním systémem a stavem kůže jsou vystaveni většímu riziku vzniku příznaků. Pokud k tomu dojde, lékař může určit, kolik roztočů na tvářích mají, a podle toho předepsat léky.

Ve většině případů roztoči nezpůsobují prolémy. Na tvářích mohou žít týdny, aniž byste si toho vůbec všimli. Ve skutečnosti mohou být tyto druhy roztočů pro pokožku v malém množství prospěšné, protože odstraňují přebytečnou odumřelou kůži. Jelikož je nepravděpodobné, že by malý počet roztočů způsobil nějaké problémy, není třeba se jich obávat.

Pokud jsou však tváře napadené velkým množstvím roztočů, první věcí, které si můžete všimnout, je drsnost kůže. Jiné příznaky jsou pocit pálení, zvýšená citlivost kůže, zarudnutí, šupinatá nebo svědící pokožka nebo ekzém. V takovém případě je lepší nechat se zkontrolovat dermatologem.


Přečtěte si také