Virály

18. března 2019 16:52

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Cítíte se pořád osamělí? Zřejmě máte nedostatek hormonu lásky, tvrdí experti. Co s tím můžete udělat?

Máte pocit, že sedíte den co den doma a když už někam vyjdete, cítíte se prázdně? Máte dlouhodobé pocity samoty, které si neumíte nijak logicky vysvětlit? Pak vězte, že je za tím právě hormon lásky.

Oxytocin je důležitým hormonem, který se v lidském těle spouští například při doteku, objetí, polibku nebo při milování. To ale není všechno, mohou ho spustit také masáže, to je zase fyzický kontakt. Možná proto se mu říká hormon lásky. Jeho nedostatek budete mít pravděpodoboně tehdy, když jste osamělí a zrovna s nikým nerandíte ani nemáte jiný fyzický kontakt.

Ta myšata, která jsou zbavena tohoto hormonu, se více mazlí s jinými myšmi nebo vyhledávají více vyhřívaný povrch. „Pracujeme sice s myšaty, která jsou ještě kojenci, ale některé z těchto mechanismů mohou být důležité pro pochopení života dospělých, a to nejen myší, ale i lidí,“ řekl Christopher Harshaw, jeden z autorů studie, která byla publikovaná v časopise Hormones and Behavior.

A jak si tedy poradit s nedostatkem tohoto hormonu? Tím asi nejjednodušším způsobem je najít si partnera, ale můžete zkusit také masáž nebo dojemný romantický film. Už jen slzy vehnané do očí mají oxytocin probouzet.

Sdílejte článek
Štítky Ženy muži oxytocin vztahy hormon lásky

Přečtěte si také