Virály

30. července 2020 11:27

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: Co rozhodně neříkat svým blízkým? Pozor na tyhle chyby!

Fráze mlčeti zlato, mluviti stříbro je někdy opravdu na místě. Občas vypustíme z pusy slova, aniž bychom přemýšleli o jejich důsledku, a potom už je těžké vzít je zpět. I když to někdy nemyslíme zle, můžeme tím našim blízkým způsobit trápení. Na co si dávat pozor?

„Měl/a jsi na to myslet dřív.“

Pokud váš blízký udělá nějakou chybu, neupozorňujte na to a rozhodně ho o tom nepoučujte. To, že vy byste to udělal jinak, ničemu nepomůže. Dělat chyby je lidské, buďte mu oporou a on se ze svým chyb dřív nebo později poučí.

„Na jakou hloupost se to zase díváš?“

Každý mám jiný vkus a není v pořádku urážet zájmy či koníčky jiných. Dospělý člověk má právo sledovat co chce. Pokud nesouhlasíte s výběrem seriálu či filmu vašeho partnera/rodiny domluvte se na nějakém kompromisu, ale rozhodně ho neurážejte.

„Až já budu mít dítě, tak tohle dělat rozhodně nebude.“

Ačkoli můžete poznámky o výchově dětí svých kamarádek myslet dobře, pravděpodobně to tak nevyzní. Každá matka se snaží vychovávat potomka s tím nejlepším úmyslem, a proto buďte své kamarádce oporou, ne nepřítelem.

„Vypadal/a bys lépe, kdyby...“

Vypadala bys lépe s kratšími vlasy nebo kdybys nenosila brýle. Tyto fráze nelze považovat ani za konstruktivní kritiku, ani za neškodnou poznámku. Druhého člověka to poníží a klesne mu sebevědomí. Zkuste toto doporučení formulovat trochu jinak.

„Jak spolu vydržíte v tak malém bytě?“

Těmito pár slovy můžete úplně pohřbít prvotní nadšení například z koupi nového bytu vašich blízkých. Pro některé lidi může být těžké pochválit úspěch ostatních a nedokážou si přiznat, že jim můžou závidět, a proto je pro ně snazší blízkého urazit či znehodnotit jeho úsilí.

„Podívej se nejdřív na sebe.“

Každý z vás se už určitě setkal s touto větou – kamarádovi se snažíte domluvit a on hned přejde do útoku. Této větě se určitě vyhněte!

Jaké věty nesnášíte vy a jak na ně obvykle reagujete?

Sdílejte článek
Štítky vztahy chyby mezilidské vztahy

Přečtěte si také