Virály

14. prosince 2021 14:16

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Co by se stalo, kdybychom neměli nehty? Odpověď vás překvapí

Na nehty se v současné době pohlíží spíš na módní doplněk než jako na užitečný nástroj. Dokážete si ale bez nich představit život?

Nehty se vyvinuly ze zvířecích drápů, ale jsou nám ještě vůbec užitečné, když už svou kořist nemusíme lovit? Jednoznačně ano! Svůj význam totiž stále mají a život bez nich by byl minimálně nepříjemný a komplikovanější. Ačkoli už totiž nemusíme kořist lovit, konce nehtů lidem stále slouží jako nástroj pro uchopení všemožných předmětů. Další důležitou roli hrají v ochraně měkké tkáně konců prstů před nejrůznějšími poškozeními. Tuto funkci však člověk pořádně ocení až ve chvíli, kdy o tuto schopnost přijde.

Nehty také zvyšují schopnost škrábání, oddělování a sbírání. Jsou rozhodující v práci jemné motoriky, takže pokud bychom přišli o nehty, nezvládali bychom ani jednoduché úkony jako obracení stránek nebo zvednutí papíru ze stolu. Lidské „drápky“ jsou také skvělým indikátorem našeho zdravotního stavu; lámání nehtů signalizuje v těle nízkou hladinu železa, bílé skvrny po délce nehtů zase naznačují nedostatek zinku. Zatímco tedy většina z nás nehty považuje jen za nepodstatnou část lidského těla, hrají pro nás velmi důležitou a klíčovou roli.

Sdílejte článek

Přečtěte si také