Virály

11. ledna 2019 14:47

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Čokoláda je podle vědců účinnější než sirupy proti kašli. Proč byste ji měli jíst, když jste nemocní?

Máte odpor k nejrůznějším lékům proti kašli? Tahle studie vám udělá velkou radost, hlavně pokud patříte mezi milovníky čokolády.

Vzhledem k tomu, že právě v tomto období vrcholí chřipková sezona, je dost možné, že se dřív nebo později budete zásobovat nejrůznějšími pastilkami, spreji, kapkami a sirupy, abyste se co nejdříve zbavili otravného kašle, rýmy či bolesti v krku. Pro ty z vás, kteří vyloženě nesnášejí léky plné chemie, ale máme dobrou zprávu – doktoři totiž tvrdí, že existuje medicína, která je na kašel či bolesti v krku účinnější než kdejaké sirupy. A tou je čokoláda!

Podle profesora Alyna Moriceho, vedoucího kardiovaskulárních a respiračních výzkumů na univerzitě v Hullu a zakládajícího člena Mezinárodní společnosti pro studium kašle, je tabulka mléčné čokolády mnohem účinnější na zklidnění kašle než volně prodejné léky. Navíc určitě všichni budete souhlasit, že má taky mnohem lepší chuť. Morice ujišťuje, že nejde o nějaký výkřik do tmy. Nedávno prý prošel všechny výsledky studií volně prodejných léků, které kdy byly provedeny v Evropě, které toto tvrzení podporovaly.

Provedl tedy vlastní výzkum, v němž zjistil, že u pacientů, kteří pravidelně užívali léčivý přípravek na bázi čokolády, došlo k výraznému zmírnění příznaků už za necelé dva dny, že medikamenty obsahující kakao (tedy hlavní složku čokolády) jsou lepší než běžné sirupy proti kašli. Svou studii založenou na zkoumání 163 pacientů plánuje profesor do roka publikovat pod názvem Rococo. Morice zároveň uvádí, že nejde o první podobnou teorii. Už předtím vědci z Londýna zjistili, že theobromin – alkaloidní složka kakaa – účinněji potlačuje kašel než kodein.

A jak je to podle něj možné? Tahle složka v kakau je prý lepivější a viskóznější než standardní léky proti kašli, takže vytváří povlak, který chrání nervová zakončení v krku vyvolávající nutkání ke kašli. Podobně fungují také med, citron či jiné sirupy z cukru. Nuže, není nic jednoduššího než tuhle alternativní medicínu vyzkoušet doma. Pokud však nezabere, dejte raději přednost návštěvě vašeho lékaře.

Sdílejte článek

Přečtěte si také