Virály

6. prosince 2021 14:02

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Děti, se kterými si hrají tatínci, se učí rychleji, tvrdí studie. Jak je to možné?

Tatínkovská role by se v životě dětí neměla podceňovat. Zejména v prvních měsících je naprosto zásadní pro vývoj dítěte.

V prvních týdnech po narození se děti začínají učit myslet, představovat si a pomalu poznávají věci kolem sebe. Tento proces učení se nazývá kognitivní vývoj a děje se přímo před vašima očima. K tomuto procesu nejen zásadním způsobem přispívá matka, ale i otec, který by se měl zapojit a pomoci od samého začátku. Studie totiž prokázala, že aktivní přítomnost otce má neskutečně pozitivní vliv na učení malého dítěte.

Vědecký tým z Londýna a Oxfordu, který za studií stál, zkoumal a natáčel otce, jak si hrají se svými 3měsíčními dětmi po dobu 3 minut na podložce bez hraček. Poté je natočil znovu, kdy děti dosáhly věku 2 let, jak čtou z pohádkové knížky. Ukázalo se, že děti, kterým se otcové aktivně věnovali od malička, jsou o mnoho napřed v rozpoznávání tvarů a barev než děti bez pozornosti tatínků.

Kromě těchto stěžejních výsledků bylo také zjištěno, že je čtení pro děti nesmírně přínosné v oblasti jazyka, řešení problémů a udržení pozornosti. Otcové, kteří od raného věku potomka pravidelně čtou klidným a citlivým hlasem, kladně přispívají ke kognitivnímu rozvoji dítěte.


Přečtěte si také