Virály

29. května 2019 15:19

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Díky těmto 5 metodám se zbavíte negativních myšlenek. Jak na to?

Možná už se vám taky stalo, že jste se až příliš zaměřovali na negativní myšlenky, o kterých víte, že jsou nesprávné. Neměli byste na ně myslet. Přesto si nemůžete pomoct.

Jak z toho všeho ven? Jednáte většinou častěji než se můžeme nad svým jednáním zamyslet. Existuje ale několik jednoduchých tipů, jak se ze svých toxických myšlenek vymanit. Když se jich zbavíte nebo je nahradíte jinými, zbavíte se spolu s nimi bolesti, kterou vám způsobují.

1) Pozorujte svoje myšlenky. Každá vaše myšlenka může vyvolávat emoci, buď pozitivní nebo negativní. Zastavte se a dovolte si přemýšlet o svých myšlenkách, nestranně je pozorujte. Proč myslíte právě na to či ono? Proč myslíte na negativní věci, když víte, že vám způsobují bolest? Negativní myšlenky bývají výsledkem iracionálních myšlenkových postupů. Zkuste myšlenky pozorovat a uvidíte, jak rychle zmizí. A to i bez terapie. Nepřipisujte jim velký význam, který si nezaslouží.

2) Zaměřte se na to, o čem moc přemýšlíte. Možná vaši pozornost upoutávají stále stejné negativní myšlenky. Přemýšlet nad věcmi většinou nebývá moc prospěšné, a hlavně ne pořád dokola. Jak z toho ven? Zkuste si psát na papír, o čem většinou přemýšlíte. Na jeden papír si napište, o čem myšlenka byla a k ní vždy to, jaké to má řešení. Můžete pak počítat, kolikrát na tu danou věc myslíte. Jestli věc řešení má (a zároveň splňuje bod 3), pusťte se do řešení. Pokud ale žádné řešení v tomto případě není, zase pozorujte svoje myšlenky a uvědomte si, proč nad tím vůbec dumáte.

3) Zkoumejte, jestli jsou vaše negativní myšlenky opravdu opodstatněné. Příklad: Napíšete si, že jste tlustí. Řešením může být omezit nezdravé jídlo a začít se hýbat. Každou svojí negativní myšlenku si ale především ověřte u okolí – jestli opravdu jste tlustí, opravdu potřebujete hubnout. Svoje nedokonalosti na sobě vidíme často jenom my sami – okolí nás ale může vnímat úplně jinak. Jestli vás okolí jako tlusté nevidí, zkuste tuhle myšlenku vypustit. Zřejmě je úplně irelevantní jako velká spousta dalších negativních myšlenek!

4) Naučte se žít přítomným okamžikem. To je rada nad zlato. Třeba neuspokojivé osobní vztahy, práce a peníze, či hypotéka. To mohou být věci stresující pro každého. Nicméně je chyba udržovat svou pozornost neustále ve stresu. Zastavte se, dýchejte a přemýšlejte o svých myšlenkách. Tak dosáhnete stavu mysli, která je v přítomném okamžiku. A ten si může užívat vážně každý. Dosáhnete tak vnitřního klidu a soustředěnosti.

5) Nahraďte je. Negativní myšlenky nejsou navždy, proto byste se měli naučit, že jsou jen dočasné, přejdou. Nemají žádnou moc. Tu jim dáváte jen vy tím, že na ně myslíte a dáváte jim velký význam. Můžete si pro sebe opakovat, že jde o negativní myšlenku, můžete ji pozorovat, ale s vědomím, že za chvilku odejde. Zkuste svojí mysl zaměřit na něco jiného, na negativní myšlenky pak nezůstane místo.


Přečtěte si také