Virály

1. března 2018 16:50

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Dloubání v nose a pojídání vlastních holubů je podle lékařů extrémně zdravé. Co všechno můžou vyléčit?

Dloubete se často v nose a nevíte, co s ulovenými holuby? Snězte je, říkají lékaři. Přinášejí prý spoustu zdravotních výhod.

Dloubání v nose je považováno za nechutný zlozvyk snad po celém světě. To ale neznamená, že by se tento jev vyskytoval nějak vzácně. Podle nového průzkumu pravidelně loví holuby 96 % teenagerů a možná vás překvapí, že se k tomu přiznalo i 90 % dospělých. Ve skutečnosti si člověk takto vyčistí nos průměrně čtyřikrát denně, i přesto, že patří do těch 10 % lidí, kteří si to vůbec nepřipouští. Dloubání v nose přitom možná vůbec není špatná věc. Samozřejmě, společností je tato věc vnímána jako dost nechutná, výzkumy ale dokazují, že vyndávání tzv. holubů je zdraví prospěšné. Má to ale háček. Aby se tyto zdravotní výhody projevily, musíte to, co vydolujete v nose, následně také sníst. Hmmm. Ano, je to odporné, ale podle biochemika Scota Nappera to tak opravdu je. Ten říká, že lidé jsou skutečně vyvinuti k tomu, aby své nečistoty z nosních dírek konzumovali, protože mají mnoho prospěšných látek pro naše zdraví.

Neustále se vytvářející „holubi“ totiž především výrazně posílí váš imunitní systém, pokud je sníte. Specialista na plíce doktor Friedrich Bischinger vysvětluje, že nos je totiž jakýmsi filtrem, ve kterém se shromažďuje velké množství bakterií. A pokud se tato směs dostane do střev, funguje stejně jako lék. Studie tvrdí, že některé bakterie v nose zachycených nečistotách pomáhají vašemu tělu i v boji se zubními kazy. Jiné výzkumy naznačují, že jejich jedení může člověka chránit před nemocemi jako infekce dýchacích cest či žaludeční vředy. Ne všichni členové lékařské komunity však souhlasí s výhodami konzumace „holubů“.

Někteří lékaři říkají, že už tak spolykáme dostatek hlenů, takže není důvod pojídat ještě i ty z nosu. Pokud si však na nich pochutnáváte nebo se chystáte začít, nezapomeňte si poté vždy důkladně umýt ruce. To doporučuje dokonce i již zmiňovaný Scot Napper, který je jinak přesvědčený o tom, že se lidé z evolučního hlediska vyvíjeli za velmi špinavých podmínek a touha udržet naše prostředí i zvyky sterilní pro nás ve skutečnosti opravdu není prospěšná. No, ať už vás všechny výše uvedené argumenty přesvědčily, nebo ne, nesmíte se divit, pokud odteď budete potkávat mnohem více lidí s prstem v nose... a pak v puse.


Přečtěte si také