Virály

12. listopadu 2021 10:19

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Jak dlouho trvá, než se tělo dostane z kocoviny? Z odpovědi nebudete nadšení!

Proflámovaná noc dá tělu pořádně zabrat.

Kocovinu zažil v dospělém životě asi každý. Ačkoli se s ní každé lidské tělo vyrovnává jinak, většinou je dost nepříjemná a nejčastěji se projevuje bolestí hlavy, pocitem žízně a nevolností. Jakmile se alkohol dostane do žaludku, putuje následně do tenkého střeva, odkud se vstřebává dál do krve. Posléze se odbourává v játrech, kde se mění na toxický acetaldehyd a kyselinu octovou, kterou vylučujeme z těla.

Celkový proces odbourávání však není jednoduchý a játra se z pořádného mejdanu dostávají až za 4–8 týdnů. To je docela vysoká cena za pár lahodných drinků. „Pokud však na čtyři týdny vyřadíte alkohol ze svého života, funkce jater se zlepší a projdou regenerací,“ poradila lékařka Elizabeth Rogersová. Samozřejmě při rychlejší konzumaci alkoholu přestávají játra pracovat správně a hrozí vysoké riziko problémů spojených s cirhózou jater.

Pokud vás tedy čeká nějaký večírek, nezapomeňte si po každém drinku dát i sklenici obyčejné vody bez bublinek. Poděkují vám nejen játra, ale snížíte tím i riziko nepříjemné kocoviny, ze které byste se mohli dostávat i několik dní.

Sdílejte článek
Štítky alkohol kocovina večírek nápoj játra lidské tělo alkohol lidské tělo Elizabeth Rogers

Přečtěte si také