Virály

30. ledna 2023 09:49

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Je praskání kloubů opravdu tak nebezpečné? Doktor odhalil pravdu!

Nebezpečný zlozvyk, který způsobuje artritidu? Lékař odhalil, zda je křupání kloubů opravdu tak riskantní.

Určitě máte ve svém okolí někoho nebo jste to možná vy sami, kdo si libuje v praskání a křupání kloubů. Pro někoho je to příjemné uvolnění, kdežto pro jiné je to asi stejně nepříjemný zvuk, jako škrábání nehtů o tabuli. Ať už to máte s tímto zlozvykem jakkoli, pravděpodobně jste někdy ve své životě zaznamenali, že je lupání v kloubech nebezpečné a vede k opotřebení a různým zdravotním problémům.

Je to ale opravdu s tímto nešvarem tak horké? To odhalil doktor Faran, který na TikToku vystupuje jako @madmedicine a s fanoušky se pravidelně dělí o vyvrácení mýtů ohledně zdraví. „Spousta lidí si myslí, že praskání kloubů vede k artritidě,“ řekl lékař na sociální síti. „Ve skutečnosti to ale není pravda,“ popřel mýtus Faran a dodal, že existuje hned několik studií, které toto tvrzení vyvracejí.

Nepříjemný zvuk praskání kloubů dokonce ve skutečnosti ani nezpůsobují klouby, nýbrž praskání „bublinek“, ke kterému dochází při prudkém oddálení měkkých tkání kloubního pouzdra a výstelky od kloubních ploch v dutině s tekutinou. Pokud si tak čas od času prolupnete klouby, nemělo by vám hrozit žádné větší nebezpečí. Dělejte to ale raději vždy v soukromí, protože ne všichni by z křupavého zvuku mohli být nadšení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také