Virály

2. srpna 2020 16:54

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Kolikátí v pořadí jste se narodili? Vypovídá to hodně o tom, jak budete vychovávat své vlastní děti!

Ukázalo se, že to, v jakém pořadí se narodíte, má velký vliv na vaši osobnost. A mimo jiné taky na to, jakým stylem budete vychovávat vaše vlastní potomky.

Nejstarší dítě

Jestli jste se narodili jako první dítě, jste vůdci, kteří mají sklony dodržovat pravidla. Jste zvyklí dosahovat svých cílů, které se rozhodně nedrží při zemi. Díky tomu se můžete stát úspěšní v osobním i profesním životě. S největší pravděpodobností jste perfekcionisti, kteří se snaží potěšit ostatní. Museli jste se vždy o všechno starat – o mladší sourozence, domácnost. Neradi však děláte velké změny. Neradi vystupujete z komfortní zóny. Jako rodiče budete nejspíš od svých dětí čekat hodně. Budete na ně mít vysoké nároky a nutit je do povinností. Budete se rozhodně cítit uvolněněji, když budete mít více dětí. Taky se jim můžete snažit vynahradit to, co chybělo vašim mladším sourozencům.

Prostřední dítě

Jestli jste se narodili jako prostřední sourozenec, tak vaše úloha byla často diplomatická – museli jste se naučit vyjednávat, dělat kompromisy tak, abyste si porozuměli jak se starším sourozencem, tak nesváděli časté boje s těmi mladšími. Vaší silnou stránkou je flexibilita a schopnost budovat přátelství. Chyběla vám často pozornost rodičů, proto jste vždy mívali silnější pouto s přáteli než s rodinou. Jako rodiče si pravděpodobně budete kompenzovat nepozornost rodičů, takže svým dětem budete víc naslouchat. Bude vám záležet na tom, aby se všechny děti cítily být součástí rodiny a byly vyslyšeny.

Nejmladší dítě

Ty nejmladší sourozenci v rodině mají tendenci být svobodnější, v důsledku čehož jsou pak často nezávislejší a sebevědomější. Jste temperamentní, milující, ale i dobrodružní. Vždy otevření nekonvenčním zážitkům a ochotni riskovat víc než starší sourozenci. Může se vám často stát, že jste středem pozornosti, jako nejmladší dítě však máte i menší odpovědnost a někdy můžete být až moc bezstarostní. Navíc můžete mít sklony manipulovat s ostatními. Jako rodič pravděpodobně budete povzbuzovat své děti k tomu, aby také vyhledávaly dobrodružství. Při volbě toho, co je pro vaše děti dobré, budete spíš používat intuici, než abyste se řídili nějakými pravidly. Měli byste se ale o výchově dětí alespoň něco dozvědět, abyste nebyli vůči nim příliš měkcí.

Jedináček

Jestli jste se narodili jako jedináček, tak máte hodně věcí společných s nejstarším dítětem. Jste sebevědomí, úspěšní, umíte dobře mluvit a jste rození vůdci. Zároveň jste náchylní k perfekcionismu. Můžete se stát příliš egoistickými nebo sebestřednými, protože jste nikdy nemuseli soutěžit s nějakým jiným dítětem o pozornost nebo sdílet hračky. Také jste velmi podnikaví, máte vysoké cíle a jste energičtí. Byli jste obklopeni vždy pouze dospělými, takže jste se už v nižším věku mohli sami začít chovat dospěleji. Styl výchovy vlastních dětí bude komplikovaný – pravděpodobně budete mít při vytváření rodiny nějaké problémy, protože jste nikdy nebyli „rodičem“ mladším sourozencům a nenaučili jste se sdílet věci, které máte. Můžete se cítit trochu jako ryba na suchu. Ale když si vyberete jako svého partnera „nemladší dítě“, pravděpodobně uděláte dobrý pár – váš talent pro strukturu a jejich bezstarostný duch vytvoří rovnováhu. Potřebujete však taky svůj vlastní prostor. Když jste vyrůstali, byli jste na to zvyklí. Když to budou členové rodiny respektovat, tak z toho vytěžíte všichni maximum.

Sdílejte článek

Přečtěte si také