Virály

22. června 2021 13:42

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Krátké intenzivní cvičení snižuje riziko předčasné smrti, potvrdili vědci. Na co se zaměřit?

Preferujete kratší intenzivní cvičení před hodinami v posilovně? Pak pro vás vědci mají dobré zprávy.

HIIT – v angličtině tzv. high-intensity inverval training je jakousi moderní alternativou ke klasickému posilování ve fitku. Rozdíl spočívá v tom, že místo hodiny na rotopedu a podobně strávíte cvičením jen čtyři nebo pět minut, zato do toho ale dáte naprosto všechno. Zní to jednoduše, může to být však brutální.

Nicméně jak nyní potvrdila nová dlouhodobá studie pořádaná vědci z Norwegian University of Science and Technology, prováděním tohoto typu cvičení můžete snížit riziko předčasné smrti až o několik procent. Fenoménu se dokonce věnovaly i slavné noviny The New York Times v tomto článku.

Každopádně studie probíhala tak, že si vědci rozdělili dobrovolníky do několika skupin. Jednotlivé skupiny pak rozlišovali podle toho, kolik času a jakým typem cvičení týdně stráví, pozorovala se i skupina lidí, která necvičila vůbec. Výsledkem pak bylo, že skupina lidí posilujících intenzivně po kratší intervaly měla riziko předčasné smrti o 2 % menší než skupina lidí, která neposilovala prakticky vůbec, a o 3 % menší než lidé, kteří posilovali padesát minut dvakrát týdně. Každopádně vědci se nakonec shodli na tom, že žádné cvičení není zázračné, a ke všemu je třeba najít to, co nejlépe vyhovuje konkrétním jedincům, a tomu posléze přizpůsobit i zbytek, jako např. zdravou stravu atd. A pokud vás zajímá příklad toho intenzivního cvičení, mrkněte na video níže:

Sdílejte článek
Štítky smrt cvičení trénink The New York Times angličtina posilovna nová studie předčasná smrt Vysoce intenzivní intervalový trénink

Přečtěte si také