Virály

16. července 2020 14:48

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Které fobie jsou u lidí nejčastější? My je známe!

Téměř každý člověk na planetě má z něčeho strach, jaké jsou ale ty nejčastější fobie, které trápí lidskou populaci?

Arachnofobie

Asi nejrozšířenější a nejznámější fobie je chorobný strach z pavouků nebo z jiných pavoukovitých tvorů, jako mohou například být štíři. Jakmile by arachnofobik tento hmyz spatřil, ochromí ho strach, panický šok a nemůže se k němu ani přiblížit, natož ho zlikvidovat. Lidé trpící touto fobií nedokážou být v blízkosti pavouka a vyvarují se i místům, kde by je mohli spatřit.

Akrofobie

Akrofobie je neopodstatněný strach z výšek či hloubek. Touto fobií trpí až 10 % světové populace, ženy mají k tomuto strachu dvakrát větší sklony než muži. Lidé trpící akrofobií typicky zažívají závratě a ve chvíli, kdy dosáhnou kritické výšky, se u nich projevuje panický strach a paralýza.

Tetrafobie

Pro mnoho lidí bude tato fóbie nejspíš naprosto nepochopitelná, jedná se totiž o panický strach z čísla 4. Tento strach je velmi rozšířen v zemích východní Asie, protože čínské označení pro čtyřku zní velmi podobně jako slovo smrt. Proto je v zemích zvykem, že například u číslování stolů či pater ve výtahu bývá čtyřka přeskakována podobně, jako u nás číslo třináct.

Klaustrofobie

Mezi nejznámější fobií se bezpochyby řadí strach z uzavřených či těsných prostorů. Nepříjemné reakce vyvolávají u lidí zejména výtahy, jeskyně, letadla, vlaky, ale například i magnetická rezonance. Klaustrofobií trpí až 5 % populace, a stejně jako tomu bylo u akrofobie, se ženy s fobii z uzavřených prostorů potýkají častěji než muži. Jako u většiny fobií je i zde možná léčba, a to pomalým zvyknutím si na stísněné prostory.

Tanatofobie

Jestliže vás trápí chorobný strach ze smrti, pravděpodobně trpíte tanatofobií. Lidé s tímto strachem se děsí vlastního umírání a pociťují hrůzu ze smrti obecně. Tento iracionální strach bývá většinou spojen s nějakým nepříjemným zážitkem z minulosti, kdy mohl člověk uniknout před smrtí či se s ní setkal u svých blízkých.

Nomofobie

Touto poměrně novou fobií trpí lidé, kteří jsou závislí na svém chytrém telefonu či tabletu. Pacienti trpí úzkostným strachem ze ztráty signálu a nejsou schopni vypnout svůj mobilní telefon – neustále ho kontrolují a cítí tzv. fantomové vibrace, i když telefon nevibruje, mají okamžité nutkání ho zkontrolovat.

Mysofobie

Máte neustálou touhu něco uklízet a děsí vás představa špíny a nečistoty? Tak asi trpíte mysofobií. Jedná se o docela častý problém, který pacientům velmi znepříjemňuje život. Člověk trpící mysofobií má totiž panický strach z bakterií a nedotýká se ničeho bez antibakteriálního gelu či ubrousků.

Trpíte některou z těchto fobií?

Sdílejte článek

Přečtěte si také