Virály

10. ledna 2021 15:33

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Lidé, kteří jsou věčně naštvaní, mají větší tendenci věřit fake news. Proč tomu tak je?

Proč naštvaní lidé víc podléhají fake news?

V dnešní době je velice těžké na internetu rozpoznat, co je, a co není pravda. Všichni máme právo na svobodnou řeč, někteří to ale bohužel využívají k šíření fake news nebo v horším případě podněcování násilí a propagaci nenávistných myšlenek. Americký prezident Donald Trump kvůli tomu druhému má například nyní permanentní ban na sociální síti Twitter poté, co banda jeho podporovatelů po jeho výrocích napadla budovu Kapitolu a při jejich násilném vtržení zemřelo pět lidí včetně jednoho policisty.

Nyní vědci přišli s tím, která skupina lidí má vlastně větší tendenci populistickým tvrzením a obecně fake news podléhat. No a nepřekvapivě jsou to lidé, kteří většinu svého času tráví tím, že jsou na něco naštvaní. Ať už jsou to politici, zaměstnavatel, doba, okolní spoluobčané, uprchlíci, Amerika, Rusko, jakmile trávíte čas nenávistí něčeho, máte větší šanci, že si zároveň nebudete všímat veškerých dostupných informací a snadněji se necháte unést emocemi, aniž byste přitom zvládali kriticky přemýšlet. A bez toho… bez toho bohužel v dnešní době nemáte šanci ustát nápor informací, který do vás sociální sítě ládují. Jinými slovy otevřete oči, přestaňte žít se vztekem a zkuste si informace lépe a častěji ověřovat, než je začnete automaticky považovat za pravdivé.

Sdílejte článek
Štítky Amerika sociální sítě Twitter fake news studie média experti sociální síť USA Rusko Donald Trump Kapitol Spojených států amerických Internet

Přečtěte si také