Virály

13. ledna 2021 19:07

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Lidé, kteří mají častěji orální sex, trpí více rakovinou úst, odhalila studie. Jak se tomu vyhnout?

Nová studie odhalila, že lidé, kteří se od mladého věku víc věnují orálnímu sexu, mají vyšší riziko rakoviny v puse.

Sex je oblíbenou aktivitou mladých lidí, ale bez ohledu na to, jestli s ním začnete jako náctiletí nebo už jako dospělí, přináší s sebou určitá rizika. Mezi jedno takové nevyhnutelné riziko patří lidský papilomavirus HPV, který je takřka nevyhnutelný pro každého, kdo začíná se sexuálním životem. Výzkum zjistil, že ti, kteří měli 10 nebo více partnerů a provozovali s těmito partnery orální sex, měli až 4,3krát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny úst – právě za rakovinou v puse a rakovinou děložního čípku stojí lidský papilomavirus HPV. Studii publikovanou v časopise Cancer provedli vědci na univerzitě Johns Hopkins University.

Experti požádali 508 lidí, aby prozradili detaily ze svého sexuálního života. Mezi těmito lidmi bylo 163 lidí, kteří prodělali orofaryngeální rakovinu, což je typ rakoviny, který postihuje střed krku, zadní část jazyka a mandle. Dřívější výzkum zjistil, že u mužů je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny spojené s HPV související s orálním sexem než u žen. Tento nejnovější výzkum zjistil, že ti, kteří začali s orálním sexem před osmnáctým rokem, zvýšili riziko rakoviny o 80 procent ve srovnání s těmi, kteří začali po dvacátém roce. Riziko výše uvedené rakoviny orofaryngu bylo podle studie téměř trojnásobné u těch, kteří měli více než 5 partnerů pro orální sex v každém desetiletí od doby, kdy se stali sexuálně aktivními.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout rakovině související s HPV, je vakcína proti HPV. Nejlepší čas na očkování je podle průzkumu předtím, než se stanete sexuálně aktivními, proto se doporučuje aplikovat ve věku od 12 do 13 let.


Přečtěte si také