18. listopadu 2020 15:39
sarka.turcekova@gmail.comODHALENO: Lidé, kteří pracují dlouho z domova, mají sklony k rasismu. Čím to je?
Pracovat z domova může být výhodné, ale může to mít i negativní dopady na psychiku. Lidé jsou prý při dlouhodobé práci z domova víc rasističtí a mají daleko více sklonů k předsudkům.
Práce z domova se stala v době pandemie často jedinou možností, jak si vydělávat peníze. Pro některé lidi šlo o volitelnou možnost, ovšem někteří neměli na vybranou. Podle jedné z britských studií jsou však lidé, kteří pracují v kanceláři s ostatními, více tolerantní než ti, kteří pracují z domova. Výsledky studie poukazují na to, že tři čtvrtiny zaměstnanců pracujících ve sdílené kanceláři mají víc etnicky rozmanitých kamarádů, zatímco na 37 % nezaměstnaných má přátele pocházející pouze z vlastní etnické skupiny.
Experti tvrdí, že zvýšený objem práce z domu může zapříčinit u lidí smýšlení, které produkuje víc předsudků, a dokonce i sklony k rasismu. Studie naznačuje, že právě rozmanité pracovní prostředí působí dobře na to, že jsou lidé vůči sobě tolerantnější. Výsledky se všech liší podle jednotlivých zemí. Mezi rozhodující faktory patří především dosažené vzdělání, věk a také celkové etnické složení v oblasti, kde ten daný jedinec žije. Například téměř třem čtvrtinám bělochů by nevadilo, kdyby si někdo z jejich příbuzných vzal někoho etnicky odlišného, třeba Asiata nebo černocha.