ODHALENO: Lidé nejsou dospělí, dokud jim není 30, tvrdí vědci. Proč nám to trvá tak dlouho?
Když o někom řekneme, že je dospělý, znamená to, že dosáhl hranice 18 let. Podle vědců je ale hranice pro dospělost velmi individuální a průměrně dospíváme až kolem třiceti.
Nic jako dospělost po osmnáctých narozeninách podle britských vědců neexistuje. Dospělí jsme prý až úderem třicátých narozenin, do té doby ještě máme „nárok“ dělat hlouposti. Experti upozornili, že změny v mozku se dějí po řadu let a podle nejnovějších výzkumů mohou mít tyto změny velký vliv na chování mladých lidí. „Definice, která říká, kdy končí dětství a kdy začíná dospělost, vypadá absurdně,“ vysvětlil profesor Peter Jones, neurolog na univerzitě v Cambridge.
Jde totiž o dlouhodobý proces, který se odehrává během tří desetiletí. „Vzdělávací systém, zdravotnický systém nebo právní systém potřebuje definice, protože jsou pro tyto systémy vhodné,“ dodal. Zkušený soudce ale pozná rozdíl mezi 19letým viníkem a mezi zločincem, který provede krutý čin ve svých 30 letech. V druhém případě už člověk může být o dost vědomější toho, co dělá, nelze tedy hranici pevně umístit na 18 let. Mozek je navíc individuální a u každého se může vyvíjet jinak. A proto jsou mezi námi i jedinci, kteří se nechovají dospěle třeba ani v pětatřiceti.