Virály

23. října 2019 13:38

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Lidé pracující déle mají větší šanci, že budou plešatí, tvrdí experti. Proč to tak je?

Pro workoholiky máme špatnou zprávu. Jestli si užíváte práci přesčas, máte dvakrát větší šanci, že vám z toho slezou vlasy.

Na to, že většina lidí pracuje asi 40 hodin týdně, na tom nejsme s rizikem holohlavosti ještě tak špatně. Vědci totiž zjistili, že ti lidé, kteří pracují víc než 52 hodin za týden, skončí dvakrát častěji s pleškou na hlavě. U nás to tedy zase až takový problém není, ačkoli přirozeně jsou nejvíc ohroženi ti, kteří pracují mnohem víc, než by museli. Ovšem v zemích, jako je Jižní Korea je běžné pracovat mnohonásobně déle.

Na tento fakt ukazuje studie, které se zúčastnilo na 13 tisíc mužů mezi 20 a 59 lety. Tyto muže experti sledovali po čtyři roky. Muže pak rozdělili do kategorií podle toho, kolik hodin odpracovali. Byly zváženy i další faktory jako rodinný stav, příjem, kouření a další. Zjistili, že delší pracovní doba je významně spojena s plešatostí mužů. Jako prevence by mělo být nezbytné už mezi 20 a 30 lety, kdy se plešatost začíná projevovat, omezit délku pracovní doby a tolik se nepřepínat.

Stres totiž způsobuje změny hladiny hormonů na určitých částech těla – včetně pokožky hlavy. Když se stresujete, hormonální změny mohou inhibovat růst vlasových folikulů na pokožce hlavy. Jinými slovy imunitní systém útočí na vlasové folikuly. Není však jasné proč.

Sdílejte článek

Přečtěte si také