Virály

27. května 2018 12:52

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Máte na ruce tuhle divnou bulku? Pokud ano, dejte si na ni velký pozor!

Měli jste už někdy podobnou bulku na ruce?

Čas od času se stane úplně každému, že se nechtěně udeří nějakou částí ruky o předmět ve svém okolí a vytvoří se mu na ní bolestivá oděrka či boule. Naprosto obvyklé jsou na prstech, zápěstích a dlaních také nejrůznější bouličky a otoky způsobené bodnutím od hmyzu, mozoly či puchýře. Existují však i některé případy, kdy jsou podobné bouličky příčinou mnohem vážnějšího stavu. Takové hrbolky se v lékařské terminologii nazývají hygromy, tedy cystický útvar naplněný tekutinou. Zpočátku jsou poměrně neškodné a vypadají jako malé hrbolky či cysty. Nejsou to však pouze povrchní vady, které byste měli zcela ignorovat. Tyto cysty se mohou vyskytnout na mnoha místech, např. uprostřed dlaně, na vnitřní straně prstů nebo v blízkosti palce, kde jsou na pohmat měkčí než normálně.

Příčiny vzniku ganglionové cisty mohou být různé a často je obtížné určit tu hlavní. V méně nebezpečném případě se mohou vyskytnout na ruce v důsledku předchozího zranění či zlomeniny, které nebyly dostatečně léčeny. V horším případě, který se obvykle týká starších lidí, by cysta mohla být důsledkem mnoha degenerativních onemocnění. Tyto hygromy mají tendenci zasahovat klouby v blízkosti zápěstí a způsobovat záněty měkkých tkání.

Jedním z hlavních příznaků, podle kterých je doktor schopen určit tuto diagnózu, jsou patrné obtíže při pohybu postižených kloubů. Co se týče rychlosti růstu cysty, ta se pacient od pacienta liší. Může se dokonce měnit i u jednoho pacienta v závislosti na různých obdobích. Abychom vás na závěr uklidnili, pokud někdy na svých rukou objevíte tuto cystu, nepanikařte. Nemůže se z ní vyklubat zhoubný nádor a lékaři ji dokážou velmi snadno operativně odstranit bez jakýchkoliv dalších komplikací.

Sdílejte článek

Přečtěte si také