Mobily můžou měnit tvar naší lebky
Autor: iStock Mobily můžou měnit tvar naší lebky

ODHALENO: Mobil může změnit tvar lebky, tvrdí vědci. Jaké nebezpečí nám kvůli tomu hrozí?

Publikováno: 15.06.2019
Mobil má dneska každý, jen málokdo ale asi tuší, že mohou dokonce měnit tvar lebky.

reklama

Asi každému z vás je jasné, že mobilní telefony mají své mínusy, co se týče vlivu na lidské zdraví. Kromě toho, že ovlivňují náš spánek i psychiku, mohou podle nejnovějších studií dokonce měnit tvar lebky. Renetgenové snímky, které pořídili australští vědci, totiž ukazují zajímavý fakt. Kvůli častému hrbení se nad telefonem začíná některým lidem růst další kost v zadní dolní části lebky, který odborníci nazývají zvětšený vnější týlní výčnělek.

Tyto výrůstky byly poprvé objeveny na začátku 19. století, tehdy však byly považovány za velmi vzácné. V současnosti je ale skutečně můžeme cítit, a dokonce i vidět na hlavě plešatých lidí. Vědci z University of the Sunshine Coast v Queenslandu ale na základě rozsáhlého výzkumu a prohlédnutí více než tisíce lebek lidí ve věku 18 až 86 let zjistili, že tyto hrbolky se poměrně často vyskytují především u lidí starých 18 až 30 let. Tvrdí taky, že je způsobuje právě dívání se směrem dolů na obrazovky mobilů a notebooků.

Vědec David Shahar uvádí, že tato změna může být dána zvýšenou zátěží na určitou část těla. Ve studii zároveň společně s kolegy poznamenávají, že opakované a trvalé mechanické zatížení vede k adaptaci šlach a pojivových tkání. Na základě zkoumání poruch svalové a kosterní soustavy souvisejících se špatným držením těla při používání počítačů právě je vyhodnotili jako rizikový faktor pro rozvoj souvisejících symptomů na krku, ramenou a předloktích. Shahar také dodal, že i když kostní výčnělky pravděpodobně nezpůsobují žádné zdravotní problémy, mohou lidem zůstat natrvalo.

Tak co, už jste zkontrolovali, jestli tenhle výrůstek máte taky?

Sexy ženská povolání 1

ODHALENO: Jaká ženská povolání jsou nejžhavější? Holky, s touhle prací po vás bude toužit každý chlap!

Červené maso spojováno s předčasnou smrtí 1

ODHALENO: Vědci spojili konzumaci červeného masa s předčasnou smrtí. Jakým mňamkám byste se měli vyhýbat?

reklama