Virály

26. prosince 2017 13:42

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Nedokážete se odtrhnout od vašeho telefonu? Vědci zjistili, že můžete mít větší sklony k depresím

Je dobré si od těch technologií přeci jen občas odpočinout.

Lidé, kteří mají neustále v ruce telefon a sledují jej, jsou podle studie náchylnější k depresím. To odhalil výzkum s tím, že u osoby, která neustále kontroluje aktualizace a nové zprávy ve svém mobilu, by mohlo dojít ke změně nálady, nehledě na to, zda si toho je vědoma, či nikoliv. Vědci prohlásili, že lidé, kteří svůj telefon nedokážou odložit, mají větší sklony k náladovosti a impulzivnímu jednání.

V časopise Osobnost a individuální rozdíly uvedli, že u náladových a temperamentních lidí je více pravděpodobné, že se stanou závislými na svém mobilním telefonu, protože stejně jako u závislosti na ostatních látkách, může být i tato jakýmsi pokusem o zlepšení nálady. Nepřetržitá kontrola e-mailu, chatu, zpráv a surfování po internetu tak může na nestabilní jedince utíkající před obavami ze skutečného světa dočasně působit podobně jako dudlík na uklidnění dítěte. Zjistili také, že tišší a více introvertnější lidé mají menší pravděpodobnost závislosti na technologiích než jejich extrovertní opaky.

Průzkum společnosti Deloitte mimo jiné odhalil, že většina lidí své telefony kontroluje při nákupech, sledování televize, ve volném čase a velice často i v restauracích. Většina osob napříč všemi věkovými skupinami pak uvedla, že se podívají na své telefony do pěti minut po probuzení. 26 procent z věkové skupiny 18-24 let navíc přiznalo, že svůj mobil zkontroluje okamžitě poté, co se vzbudí. První věc, kterou na svých telefonech uživatelé udělají, je přitom odeslání SMS, nikoliv kontrola e-mailu, což byla nejčastější odpověď v roce 2014. Přiznejte se, nemysleli jste si, že jako první spíše zkontrolují sociální sítě? Dnešní doba by tomu odpovídala. Tak jako tak, technologie pomalu ale jistě přebírají vládu nad našimi životy, to je neoddiskutovatelné. A nám nezbývá, než dělat všechno proto, abychom se na nich skutečně nestali závislými. Hodně štěstí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také