ODHALENO: Nevidomí lidé si pamatují řeč a jazyk lépe než ostatní. Čím to podle vědců je?
Proč si nevidomí lidé pamatují řeč a jazyk lépe než vidící?
Podle vědců z univerzity Johna Hopkinse v Kalifornii nevidomí lidé používají jazyk jako mentální nástroj k zapamatování si informací. Schopnost člověka vidět ale nehraje žádnou roli v tom, jak si pamatuje zvukové efekty. Alespoň tak to vyplývá z jejich nové studie.
Autorka studie Marina Bedny ovšem uvedla, že nevidomí lidé tuto „výhodu“ projevili pouze v rámci verbální paměti. Výzkumníci provedli dva testy paměti s 20 nevidomými dospělými a 22 vidoucími se zavázanýma očima. Zajímalo je, jestli nevidomí účastníci překonají ty vidoucí při zapamatování mluveného slova. Nejprve účastníci poslouchali sérii čtených písmen. Následovala buď stejná série, nebo mírně upravená, kde bylo písmeno buď nahrazeno, nebo umístěno na nesprávnou pozici. Účastníci měli posoudit, jestli je druhá série písmen stejná jako první.
Přesně jak autoři studie očekávali, nevidomí účastníci překonali ty vidící právě v rámci zapamatování si řeči. Výsledky z další testovací fáze, která vyžadovala řešení matematických rovnic a vybavování si písmen tohle následně potvrdily. Nevidomí účastníci si opět pamatovali více písmen než vidoucí. Problémem je fakt, že zatím nikdo netuší, čím je tohle způsobeno. Nyní se tak vědci budou snažit zjistit, co vlastně umožňuje nevidomým předčit vidoucí v zapamatování slov, písmen a čísel.