Virály

13. dubna 2022 12:02

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Nová studie odhalila původ psích očí! Proč se našim mazlíčkům takhle vyvinuly obličeje?

Vědci přišli s odhalením, co může za fenomén psích očí.

Seděli jste někdy doma, pozorovali svého čtyřnohého psího společníka, jak na vás dělá smutné oči a přemýšleli, kde se to vlastně naučil? Tak teď pro vás vědci přišli s definitivní odpovědí, která nejspíš leckoho překvapí. Ve skutečnosti se totiž takhle psí obličeje vyvíjely desítky tisíc let z jednoho velmi specifického důvodu.

Nová studie ze Spojených států a Velké Británie analyzovala tváře 9 vlků a 27 psů v rámci dvou experimentů. Pomocí speciálního programu pak vědci došli k závěru, že psí a vlčí obličeje jsou de facto stejné s jedinou výjimkou. Tím by měl být sval kolem oka – tzv. zvedač vnitřního očního koutku, známý taky jako Levator Anguli Oculi Medialis aka LAOM.

@jaspgoldenboy

where did the little potato nugget days go #puppydays #retrieverpuppy #retrievers #retrieversoftiktok #puppyeyeschallenge

♬ The Cuppycake Song - Amy Castle

No a tento sval se u psů vyvinul právě proto, aby byli schopni předvádět své pověstné „štěněčí oči“. Na rozdíl od psů však vlci tuto schopnost předvést nedokážou, což vědce dovedlo k názoru, že se sval u psů vyvinul díky blízkosti lidí. Co víc, pomáhá jim se s námi sbližovat, což v průběhu let vedlo k naší společné evoluci.


Přečtěte si také