Virály

29. června 2022 10:11

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Nikdy neusínejte se zapnutou televizí, varují odborníci. Jaké nebezpečí vám hrozí?

Experti na spánek varují před usínáním se zapnutou televizí nebo notebookem.

Pro většinu z nás se večerní dívání na oblíbený seriál nebo film stal běžnou spánkovou rutinou. S nadšením zapneme televizi, ale ještě neskončí ani úvodní titulky a nám už klesají víčka a do pěti minut spíme jako zařezaní. Nedávná studie však před tímto „fenoménem“ z dlouhodobého zdravotního hlediska varuje. Usínání u zapnuté televize pro nás totiž může znamenat skutečné riziko.

Podle výzkumu spánkových odborníků z Lékařské fakulty Nortwestern University totiž vystavování se světlu ze zapnuté televize poškozuje kardiovaskulární funkce během spánku, čímž se rapidně zvyšuje riziko předčasné smrti. Lidem, již jsou zvyklí takto usínat, se zvyšuje hladina cukru v krvi a srdeční frekvence – alespoň to bylo vypozorováno na zdravých dospělých ve věku 63 až 84 let během výzkumu.

„Výsledky této studie jasně ukazují, že pouhá jediná noc vystavení mírnému osvětlení v místnosti během spánku může narušit regulaci glukózy a kardiovaskulárního systému, což jsou rizikové faktory pro srdeční onemocnění, cukrovku a metabolický syndrom,“ varovala vedoucí projektu doktorka Phyllis Zee s tím, že by se lidé měli vyhýbat nebo alespoň minimalizovat vystavování světlu během spánku.

Sdílejte článek
Štítky spánek výzkum televize předčasná smrt zdraví

Přečtěte si také