Virály

29. června 2022 09:38

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Škodí lidem sexualizované videohry? Vědci v tom mají konečně jasno!

Sexualizované videohry jsou už dlouho kontroverzním tématem. Vědci konečně odhalili, zda z nich mají hráči a hráčky psychickou újmu.

V posledních několika letech se o tématu sexualizace ženských těl ve videohrách mluví daleko rozsáhleji, ba co víc, vývojáři na negativní kritiku reagují a uzpůsobují postavy ve videohrách i navzdory protestům z řad některých hráčů. Důvod je jednoduchý; mnoho lidí se obává, že vykreslování obnažených a bohatě obdařených žen ve videohrách vede k misogynii a zkreslenému obrazu ženských těl.

Vědci ze Stetsonovy univerzity na Floridě se proto rozhodli této problematice podívat na zoubek a přezkoumávali výsledky 18 předchozích výzkumných prací zabývajících se agresí vůči ženám, sexistickýmu postoji a úzkostí z vystavování se sexualizovaným hrám. „Již dvě desetiletí studuji účinky videoher na hráče, většinou v oblasti násilí. Myslím si, že většina lidí již uznala, že neexistuje žádný vztah mezi násilnými videohrami a agresivitou nebo násilnou trestnou činností,“ nechal se slyšet autor studie Christopher J. Ferguson.

Výsledky studie poté výzkumníkům ukázaly, že hraní videoher se sexuálním obsahem nijak nevede k misogynním názorům ani jinak nepoškozuje duševní zdraví a pohodu hráčů či hráček. „To ale neznamená, že se lidé nemohou zasazovat o lepší zobrazení žen ve hrách. Jen musí být opatrní a nevyslovovat tvrzení o ‚škodlivosti‘,“ uvedl na pravou míru Ferguson.


Přečtěte si také