Virály

13. února 2022 10:07

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Pít vodu z koupelny není dobrý nápad. Proč byste to neměli dělat?

Většině z nás bylo doporučováno, abychom nepili vodu z kohoutku v koupelně. Proč by to mohl být problém?

Podle výzkumu provedeného společností Scottish Water ve spolupráci s WaterSafe může bezpečnost vody, kterou pijete, záviset na místnosti, ve které ji pijete, a dokonce i na tom, jak starý je váš dům.

První problém s pitnou vodou z kohoutku v koupelně je ten, že ve starších domech bude méně čerstvá než voda v kuchyni. Pokud navíc bydlíte ve starším domě, měli byste zkontrolovat materiál, z jakého jsou vyrobeny vodovodní trubky. Například většina britských nemovitostí využívala před rokem 1970 olověné trubky. Až později se přišlo na to, že tento materiál může ohrožovat lidské zdraví, jelikož se olovo ve vodě postupně rozpouští a uvolňuje do ní některé nebezpečné látky.

Podle NHS mohla otrava olovem vyvolat například pocity únavy, bolesti hlavy a v některých případech dokonce ztrátu paměti. Později se olovo začalo nahrazovat plastovými a měděnými alternativami, které jsou mnohem bezpečnější. „Pokud chcete chránit vaše zdraví, doporučili bychom vám vyměnit olověné trubky, které vedou pitnou vodu do koupelen a kuchyní za měděné nebo plastové,“ řekla mluvčí WaterSafe Julie Spinks. Společnost navíc výrazně doporučuje, abyste si ve vaší domácnosti nechali vodovodní trubky zkontrolovat nejlépe od profesionálního instalatéra.

Sdílejte článek

Přečtěte si také