Virály

10. července 2019 16:55

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Pití alkoholu pomáhá domluvit se v cizím jazyce. Jak je to možné?

Říká se, že víno rozvazuje jazyk. Víte ale, že to platí po veškerý alkohol? Komunikovat by se vám mělo mnohem lépe i v jazyce, který ještě plně neovládáte.

Vypít malé množství alkoholu pomáhá lidem, kteří ovládají dva a víc jazyků, aby se rozmluvili a zlepšili svoje komunikační dovednosti. Nově je to potvrzeno experimentem, který provedli vědci z univerzity King’s College v Londýně, z Maastrichtské univerzity v Nizozemsku a Liverpoolské univerzity v Londýně. Přišli na to, že malé množství alkoholu může jazyk doopravdy rozvázat. Experiment byl provedený na 50 studentech, jejichž mateřským jazykem byla němčina. Jazyk, který se učili, byla nizozemština.

Respondenty rozdělili do dvou skupin, přičemž jedné podali malé množství alkoholu o 5 procentech a podali druhé nealko nápoj. V rámci experimentu pak každý student musel zkusit vést konverzaci s Holanďanem. Ukázalo se, že komunikovat v nizozemštině bylo pro všechny studenty výrazně lehčí, když požili malé množství alkoholu. Tolik se nestyděli a byli výřečnější. Je nutno dodat, že při vypití velkého množství jsou účinky naprosto opačné – komunikace bude váznout, jazyk se zamotá. Proto je důležité, kolik toho vypijete.


Přečtěte si také