Virály

21. února 2022 18:48

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Planeta Země by mohla být inteligentní bytostí, myslí si vědci. Co je k tomu přivedlo?

Je planeta země inteligentní bytostí? Vědci si myslí, že ano.

Pokud jste fanoušky marvelovek, možná si ještě pamatujete děj druhých Strážců Galaxie, v nichž jsme se dozvěděli, že otec Star-Lorda je doslova živoucí planeta. Není to samozřejmě poprvé, co se v popkultuře objevila planeta jako inteligentní bytost. Podobně to mají například planety v populární herní fantasy Warcraft, kdy například slavný Azeroth je rovněž de facto živým tvorem. Každopádně od her a filmů je to k realitě vždycky jenom kousíček a dokazuje to nyní i nová vědecká teorie.

S tou přišla skupina expertů z University of Rochester, Planetary Science Institute a Arizona State University Adam Frank, David Grinspoon a Sara Walker. Ti totiž v International Journal of Astrobiology publikovali esej, v níž vysvětlují, že planeta Země možná nebude jen obyčejnou „neživou“ věcí, ale v pravdě myslící inteligentní bytostí, která se sama udržuje pomocí vztahů mezi biosférou neživých geologických systémů, jako jsou vzduch, voda a země. Jinými slovy planeta může nějakým způsobem vnímat, co se s ní děje, a podle toho pak tyto živly ovládat.

Pointou jejich bádání každopádně ani není tato teze, jako spíš snaha studovat ony vztahy a následně se z nich poučit. Zatímco planeta se totiž zdá být soběstačná (například tím, jak dokáže vytvářet systémy pro přenos dusíku či uhlíku), lidstvo doslova závisí na energiích poskytovaných Zemí. Tím ji ale rovněž ničíme, což ve výsledku může zničit nás samotné. Cílem tak je vymyslet udržitelný způsob naší existence na planetě, aniž bychom zároveň zkracovali její životnost. Netřeba dodávat, že vědci před sebou mají ještě pořádný kus cesty.

Sdílejte článek
Štítky inteligence Země vědci planeta nová studie University of Rochester Arizona State University Warcraft: První střet Strážci galaxie bytost Adam Frank David Grinspoon Sara Imari Walker International Journal of Astrobiology

Přečtěte si také