Virály

21. září 2020 15:45

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Pokud jste měli v pubertě akné, máte větší šanci na úspěch, říká studie! Sedí to na vás?

Pupínky a napuchlé boláky trápily v pubertě nejednoho z nás. I když jsme z nich byli nešťastní, tady je přece jen něco pozitivního.

Kdo má akné, ten se s ním většinou trápí. Pupínky ovlivňují dokonce i sebeúctu, nadto akné zanechává trvalé jizvy. Trpí na něj přibližně 9,4 % lidí a teenageři mezi 15 a 19 lety patří do ohrožené skupiny. Ale i tak nepříjemná věc, jako je akné, může mít své pozitivní stránky. Podle nové studie totiž ti, kteří na něj trpěli, pak v budoucnu více prosperují! Ve studii byla analyzovaná souvislost mezi akné, rozvojem stresu a budoucím sociálním a ekonomickým postavením mladých lidí. Experimentu se zúčastnilo víc než 90 tisíc studentů s kožními problémy.

Ukázalo se, že dívky mají víc strach z akné než chlapci. Vědci však ještě podrobně zkoumali, jak se dospívající s tímto stavem vyrovnají. Zjistilo se, že studenti, kteří se mezi svými vrstevníky necítí jako ti krásní, se rozhodnou častěji věnovat svůj čas rozvoji sebe samého, místo aby trávili čas s ostatními. Bylo například zjištěno, že když si dospívající s akné museli vybrat mezi účastí ve sportovním klubu nebo klubu souvisejícím se studiem, většinou si vybrali to druhé.

To vedlo k tomu, že ve škole dostávali lepší známky, měli celkově lepší výkon ve srovnání s ostatními a měli menší problémy s dokončením vysokoškolského studia. V průběhu studie se vědcům podařilo najít důkazy o tom, že akné může souviset s lepšími pracovními místy nebo vyššími výdělky. Dobré vzdělání a diplom mohou odhodlaným studentům otevřít mnoho příležitostí.

Sdílejte článek
Štítky studie úspěch akné

Přečtěte si také